Укуси комах зазвичай несподівані, а алергічні реакції на укуси можуть носити катастрофічний характер. Алергени спричиняють реакцію при попаданні в організм разом з отрутою, контактним і інгаляційним способом. Найбільш тяжкі алергічні реакції виникають у відповідь на укуси комах із ряду перетинчастокрилих (Hymenoptera) - бджіл, ос і шершнів.
Влітку ми багато часу проводимо на вулиці, працюємо на дачі, відпочиваємо на природі. Але навіть звичайне перебування на свіжому повітрі може обернутися неприємними сюрпризами. Кровоссальні і отруйні комахи здатні не тільки зіпсувати відпочинок, а й призвести до серйозних проблем зі здоров'ям. Контакти з ними часто непередбачувані, непомітні і можуть призводити до реакції на їх алергени. В результаті виникають або легкі місцеві, або ж системні реакції, які можуть навіть стати причиною смерті. Уникнути важких ускладнень дозволить лабораторне виявлення сенсибілізації (підвищеної чутливості організму) до алергенів комах. Лабораторія ДІЛА пропонує дослідження Алергопанель «Отрута комах» 5 алергенів, яке допоможе визначити можливий розвиток алергічних реакцій до найнебезпечніших з точки зору алерголога комах – ос, шершнів і бджіл.
Кому рекомендовано обстеження?
Якщо дослідження підтвердить сенсибілізацію, рекомендується звернутися до алерголога. Лікар надасть необхідну інформацію щодо правил поведінки при укусі, призначить додаткове обстеження і спеціальне лікування.
У світі існує понад 8 мільйонів видів комах – це найбільш поширені живі істоти на планеті. Контакти з ними різноманітні і часто супроводжуються алергічними реакціями: від легких місцевих симптомів до важких системних проявів.
Хто жалить? Тільки у самок ряду перетинчастокрилих є модифікований яйцеклад, який і служить жальним апаратом:
На поодинокі укуси зазвичай загальної реакції не виникає. Токсичні укуси більше 5 бджіл, а кількох сотень – смертельні. При укусі (навіть однократному) в кровоносну судину загальні реакції миттєві і виражені. Особливу небезпеку становлять укуси в області глотки, гортані, порожнини рота.
Що це? Під інсектною алергією розуміють алергічні реакції, що виникають при контактах з комахами. Це можуть бути зіткнення з ними, вдихання продуктів життєдіяльності комах, укуси. Свою назву цей вид алергії отримав від назви класу Insecta. Широке видове різноманіття обумовлює і широкий спектр сенсибілізації – контактний дерматит, інгаляційна алергія (риніт, ринокон'юнктивіт), а також системні прояви після потрапляння в організм отрут жалких комах.
Найчастіше алергічні реакції розвиваються у відповідь на укуси перетинчастокрилих комах – ос, бджіл, шершнів, джмелів. Інсектна алергія є класичним проявом IgE-залежних станів підвищеної чутливості, які викликані перехресним зв'язуванням IgE-антитіл до перетинчастокрилих жалячих комах на поверхнях тучних клітин і базофілів сенсибілізованих суб'єктів. Реакції призводять до місцевих проявів, рідко – до анафілаксії.
Атакують завжди лише самки, у яких є модифікований яйцеклад – жало. У всіх перетинчастокрилих гладкі жала, крім медоносної бджоли (5 зазубрин), тому вони залишають його в тілі жертви, через що пошкоджується кишечник і особина гине. Бджоли і джмелі жалять виключно з метою самооборони, оси і шершні можуть нападати без видимих причин. Бджоли зазвичай жалять навесні і в перші місяці літа, а оси – в період з серпня по вересень.
Як проявляється? Алергічні реакції можуть бути місцевими і системними. На перший в житті укус ніколи не буває загальних алергічних реакцій: тяжкість проявів зростає з кожним наступним укусом.
За даними Європейського алергологічного товариства, після місцевих алергічних реакцій при повторному укусі системні прояви розвиваються менш ніж у 5% випадків, після легкої системної реакції – в 15-30%, а після важкої – більш ніж в 50%.
Швидкість виникнення і наростання проявів є важливим індикатором тяжкості стану. Найважчими вважаються реакції, які розвиваються одразу ж після укусу – через 1-2 хвилини. Відстрочені – набагато легше.
Важливо! Анафілактичний шок розвивається через кілька секунд або хвилин після укусу: він проявляється задухою, нудотою, блювотою, падінням артеріального тиску, колапсом, ціанозом, втратою свідомості, нетриманням сечі і калу. Летальний результат пов'язують з колапсом і обструкцією дихальних шляхів.
Чим небезпечна отрута? В отруті перетинчастокрилих комах містяться мелітин, апамін, фосфоліпаза, гіалуронідаза, кініни, гістамін, серотонін та інші біогенні аміни, які здатні призвести до розширення судин і підвищення їх проникності. У пептидів і фосфоліпази виражені токсичні властивості, ферменти і високомолекулярні пептиди можуть призводити до розвитку алергічних реакцій. Токсичні ефекти при укусах пов'язані з основними пептидами або фосфоліпідами: у бджіл це мелітин, а у ос – нейротоксин. А алергічні реакції здебільшого обумовлені сенсибілізуючим впливом ферментів: це фосфоліпаза А, кисла фосфатаза, гіалуронідаза.
Біологічний вплив отрути перетинчастокрилих комах можна виразити як сумарний ефект чотирьох видів токсичної дії отрути:
Алергічні реакції на укуси перетинчастокрилих часто пов'язані зі специфічними імуноглобулінами (Ig) класу E до алергенів отрути, оскільки клінічні прояви розвиваються негайно. Відстрочені реакції (через 4-6 годин після укусу) зустрічаються набагато рідше. Вкрай рідко реакції при укусі пов'язані з імуноглобулінами класу G. У цих випадках спостерігається або розвиток місцевої реакції на кшталт феномена Артюса (геморагічне запалення і інфільтрація в ділянці ураження), або сироваткової хвороби з лихоманкою, артритами, васкулітом або нефритом.
Сучасні підходи в лабораторній діагностиці інсектної алергії рекомендують виявляти специфічні IgE до перетинчастокрилих (через 2 дні після укусу). До складу дослідження Алергопанель «Отрута комах» 5 алергенів, входять саме специфічні IgE найпоширеніших в Україні перетинчастокрилих:
Бромелаїн – це речовина, яка міститься в різних джерелах алергенів, в тому числі в алергенах комах. Виявлення специфічних IgE до бромелаїну дозволяє виключити хибнопозитивні результати до алергенів отрути комах.
Біоматеріалом для дослідження є кров з вени.
Сучасні лабораторні методи алергодіагностики¸ що використовуються в ДІЛА, дозволяють точно визначити наявність сенсибілізації організму до отрути комах, призначити адекватне лікування і профілактику.
Зберігайте спокій. Хоч більшість видів бджіл жалять лише один раз, оси і шершні можуть жалити повторно. Якщо вас вкусили, повільно відійдіть від тої ділянки, щоб запобігти додатковим атакам.
Подальший алгоритм дій виглядає наступним чином:
Сверблячу рану не можна розчісувати, можна прийняти знеболюючий і антигістамінний засіб. Ранозагоювальні мазі рекомендується використовувати лише після консультації з лікарем.
Важливо! Якщо набряклість починає поширюватися на інші ділянки тіла (шию, обличчя), утруднюється дихання, з'являється нудота, запаморочення або кропив'янка, слід негайно звернутися за медичною допомогою. За наявності в анамнезі випадків гострої реакції організму на алергени, в тому числі з задишкою і утрудненням дихання, потрібно завжди носити з собою автоматичний інжектор-шприц з адреналіном для усунення симптомів анафілактичного шоку.
Як уникнути укусу оси і бджоли? Якщо комаха літає поруч, не махайте руками і не робіть різких рухів. Така поведінка інтуїтивно сприймається як загроза, відповіддю на яку може бути укус. Відганяти джмелів, бджіл і ос слід акуратно або ж просто перечекати, поки вони втратять до вас інтерес. До речі, розчавлена комаха приваблює своїм запахом побратимів: тому якщо вас вжалила одна бджола, можна чекати повторного нападу.
Комахи люблять солодощі – фрукти, цукерки, морозиво. Пам'ятайте про це, обідаючи на свіжому повітрі. Також їх приваблюють квіткові аромати. Тому використання парфумів з подібними ароматами може обернути неприємною ситуацією. Привабити комах можуть і захисні лосьйони від засмаги, якщо до їх складу входить віск. Ос і бджіл приваблює також одяг яскравих кольорів.
Щоб уникнути або істотно знизити ймовірність укусу, необхідно дотримуватися запобіжних заходів:
Пам'ятайте, що гнізда комах можуть бути в траві, чагарниках, на горищах, в покинутих приміщеннях.