Незважаючи на те, що про холестерин людство дізналося ще у 18 столітті, говорити активно про нього стали в кінці 90-х. З появою анекдоту про те, що «сало — це чистий холестерин вбитої тварини», ми стали асоціювати цей термін з чимось поганим чи прямою загрозою для нашого здоров'я. Часто доводиться чути «У мене високий рівень холестерину» або «Потрібно перевірити холестерин». Спробуємо розібратися, що таке холестерин і чи потрібно його боятися.
Холестерин – це жироподібна речовина, необхідна нашому організму для:
Джерелами холестерину є частково продукти, які ми споживаємо (близько 20% від усієї кількості холестерину в організмі). Але основний відсоток речовини синтезується в печінці, яка відповідальна за створення 80% ендогенного холестерину. Іншими ділянками вироблення холестерину, але в дуже малій кількості є кора надниркових залоз, яєчок, яєчників та кишківник.
Печінка синтезує холестерин для експорту в інші клітини і також сприяє видаленню надлишкового холестерину з організму. Це досягається шляхом перетворення холестерину в солі жовчних кислот у жовчі, з якою він в кінцевому підсумку і виводиться. Крім того, печінка синтезує більшість ліпопротеїдів, необхідних для транспортування холестерину по всьому організму. Оскільки холестерин переноситься через кров, але маючи жироподібну структуру не розчиняється у крові, він приєднується до білків, які діють як його носії. Комбінація білків і холестерину називається ліпопротеїдами.
Існує кілька важливих типів ліпопротеїдів, відповідальних за переміщення холестерину. Основні це:
Часто, коли говорять про високий рівень холестерину, мають на увазі підвищений рівень холестерину ліпопротеїдів низької і дуже низької щільності ЛПНЩ і ЛПДНЩ. Коли рівень ЛПНЩ збільшується, підвищується ризик серцево-судинних захворювань.
Холестерин ліпропотеїдів низької щільності (ЛПНЩ) або поганий холестерин
Холестерин ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ) або хороший холестерин
Він допомагає переміщувати «поганий» холестерин з артерій і інших частин тіла назад в печінку для руйнування і активного виведення з організму
Холестерин ліпопротеїдів дуже низької щільності (пре-бета ліпротеїди). Тригліцериди.
Зазвичай при тестуванні на рівень холестерину також перевіряють інформацію про рівень тригліцеридів. Це ще один тип жиру, що виробляється печінкою, який часто підвищується у пацієнтів із надмірною вагою тіла.
Контроль над рівнем «поганого» холестерину є важливим для зниження ризику розвитку серцевих захворювань, серцевого нападу або інсульту.
З високим рівнем холестерину можуть розвиватися жирові відкладення в кровоносних судинах. Згодом вони збільшуються, що ускладнює проходження достатньої кількості крові через артерії. Іноді ці відкладення раптово відокремлюються і створють згусток, який може викликати серцевий напад або інсульт переміщуючись за допомогою кровообігу до серця або мозку.
Сімейна гіперхолестеринемія є спадковим захворюванням, яке викликає атипові високі рівні холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ-Х). При цьому захворюванні печінка не в змозі утилізувати природний запас холестерину, який постійно виробляється. В результаті холестерин досягає небезпечно високого рівня, що різко збільшує ризик відкладень атеросклеротичних бляшок і розвитку у людини ішемічної хвороби серця (нестачі кисню, що надходить до серця через звуження судин). Уявіть собі несправну утилізацію сміття через сміттєпровід. Щоночі вам потрібно викинути нове сміття і зіпсовану їжу, але попередні відходи вже забили труби. Як ви вже здогадалися, це швидко може призвести до катастрофи. Якщо ваша печінка не фільтрує і не переробляє холестерин ЛПНЩ належним чином, це мало чим відрізняється від неправильної утилізації сміття. Судини найбільш страждають через відкладення бляшок холестерину – вони звужуються і мають меншу гнучкість.
Високий рівень холестерину часто може діагностуватися тільки при здачі лабораторних аналізів після того як пацієнт вже переніс серцевий напад або інсульт. Негайно повідомте свого лікаря, якщо у членів вашої сім'ї були такі захворювання, особливо в молодому віці і подумайте про перевірку свого стану здоров'я та здачу аналізів.
Іноді холестерин відкладається на поверхні шкірних покривів (у вигляді бляшок на шкірі обличчя, нижніх повіках, кінцівках і тулубі, але найбільш небезпечними є накопичення холестерину всередині нашого організму, які не видно без допомоги лабораторного тестування. Часто високий рівень холестерину низької щільності в організмі не має симптомів. І в більшості випадків захворювання вчасно не виявляється, що може призвести до серцевого нападу, інфаркту міокарда, інсульту в ранньому віці, а також проблем з іншими судинами через атеросклероз.
Аналіз крові на холестерин – єдиний спосіб визначити підвищений холестерин чи ні. Нормою загального холестерину в крові вважаються показники до 5 ммоль/л.
Раннє виявлення підвищеного холестерину має вирішальне значення. Звичайні тести ліпідної панелі вчасно виявляють підвищені рівні холестерину низької щільності і високий рівень тригліцеридів. Тим самим попереджуючи ризик серцевих і інших захворювань. Оскільки дієта, регулярні фізичні вправи, а коли потрібно і ліки можуть допомогти своєчасно знизити холестерин.
Щоб знизити рівень холестерину, варто дотримуватися кількох основних рекомендацій:
Дотримання цих порад допоможе знизити рівень холестерину і покращити загальний стан здоров’я.
Ліпідний профіль складає:
Ви можете здати ці основні показники окремо або замовити розгорнутий аналіз ліпідного профілю за програмою Комплекс №112 «Ліпідограма» або Комплекс №113 «Ліпідограма розширена», які містять додатково дослідження:
Таблиця норми холестерину у жінок по віку та чоловіків
Вік | Загальний холестерин ммоль/л |
Чоловіки та жінки | |
20-29 років | 3.2-5.8 |
30-39 років | 3.4-6 |
40-49 років | 3.9-6.9 |
50-59 років | 4.0-7.2 |
60-69 років | 4.4-7.7 |
70 років і більше | 4.5-7.8 |
Молоді люди без факторів ризику серцево-судинних захворювань зазвичай проходять тестування один раз у віці від 17 до 19 років. Повторне тестування для дорослих без факторів ризику для серцевих захворювань зазвичай проводиться кожні п'ять років.
Американська кардіологічна асоціація рекомендує проводити тестування холестерину кожні 4-6 років для людей у віці 20 років і старше.
Пацієнти, які приймають ліки для боротьби із підвищеним холестерином, наприклад статини, повинні перевіряти рівень холестерину за рекомендацією лікаря або через 4-12 тижнів після першої дози, а потім кожні 3-12 місяців після цього.
Рекомендується перевіряти рівень холестерину не рідше одного разу на п'ять років, якщо у людини загальний холестерин становить 5,2 ммоль або є передумови для розвитку серцево-судинних захворювань та інсульту. До додаткових причини можливого розвитку серцевих захворювань належить цукровий діабет, високий кров'яний тиск або використання антигіпертензивних препаратів), низький рівень ЛПВЩ, сімейний анамнез ішемічної хвороби серця (ІХС), гіперхолестеринемія, а також куріння сигарет.
Фактори ризику наявності підвищеного холестерину охоплюють:
Незбалансоване харчування. Вживання жирів, що містяться в продуктах тваринного походження, і трансжирів, що є в деяких соусах, крекерах і навіть попкорні, може підвищити рівень холестерину. Продукти з високим вмістом холестерину, такі як червоне м'ясо і жирні молочні продукти, також підвищують рівень холестерину.
Щоб запобігти виникненню високого рівню холестерину, ви можете:
До продуктів, які знижують рівень холестерину належать:
Споживання цих продуктів у поєднанні зі здоровим способом життя може значно покращити рівень холестерину.
Знижений рівень холестерину – це теж проблема. Оскільки холестерин є важливим компонентом клітинних мембран, попередником гормонів, жовчних кислот та інших компонентів, що мають важливе значення в живому організмі, зменшення його кількості має негативні наслідки.
З'ясувалося, що люди з низьким рівнем холестерину частіше мають симптоми депресії та тривоги. Також існують дослідження, які доводять можливий зв'язок між низьким рівнем холестерину і ризиком розвитку раку. До того ж, холестерин необхідний для нормального синтезу статевих гормонів, фізіологічного перебігу вагітності та нормального менструального циклу. Низький рівень холестерину може бути пов'язаний з ризиком передчасних пологів або народження дитини з низькою вагою.
Зовнішні симптоми гіпохолестеринемії можуть проявлятися по-різному у кожної людини і саме лабораторна діагностика допомагає дізнатися про їх причину.
Гіпохолестеринемію можна отримати:
Холестерин є складовою частиною багатьох клітин організму. Він необхідний для синтезу стероїдних гормонів, жовчних солей і вітаміну D. І підвищення, і зниження нормального рівня холестерину небезпечне для здоров'я. Порушення метаболізму холестерину може призвести до серцево-судинних захворювань, серцевих нападів і навіть депресії. Тільки 20% від усієї кількості холестерину в організмі ми вживаємо з продуктами харчування. Основний відсоток речовини (80%) синтезується в печінці. Наявність пошкоджень стінок судин, наприклад при цукровому діабеті, сприяють утворенню холестеринових бляшок холестеринів. Симптоми порушення ліпідного обміну найчастіше відсутні. Аналіз крові на холестерин – єдиний спосіб визначити підвищений холестерин чи ні. Нормою загального холестерину в крові вважаються показники до 5 ммоль/л. Медична лабораторія ДІЛА розробила скринінгові програми, які допоможуть виявити порушення ліпідного обміну і важливі фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань: атеросклерозу судин головного мозку, ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда.
Питання та відповіді
Про що свідчить високий холестерин?
Високий холестерин свідчить про підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, таких як атеросклероз, інфаркт та інсульт.
Як правильно здавати кров на холестерин?
Здавати кров на холестерин необхідно натщесерце, уникати фізичних навантажень і стресів та не вживати алкоголь за 24 години до аналізу.
Що не можна їсти при високому холестерині?
При високому холестерині не можна їсти продукти з високим вмістом насичених жирів і трансжирів, такі як жирне м’ясо, смажені страви, випічка та фастфуд.
Які фрукти знижують холестерин?
До фруктів, які знижують холестерин, належать яблука, груші, апельсини, грейпфрути, авокадо та ягоди, завдяки їхньому високому вмісту клітковини та антиоксидантів.
Який орган відповідає за холестерин?
Печінка є основним органом, що відповідає за виробництво та регулювання рівня холестерину в організмі.