Йод – один з життєво важливих мікроелементів, без яких неможливе нормальне функціонування організму людини. Він вкрай необхідний для формування і нормальної роботи щитоподібної залози. Акумулювати йод мають здатність й інші тканини організму: слинні та молочні залози, деякі залози шлунка, плаценти, мозку тощо.
Чому така велика увага приділяється йоду?
Без участі йоду в організмі не відбувається жоден процес, адже він грає важливу роль в регуляції:
Але за даними ВООЗ майже 3 млрд. людей на планеті страждає на йододефіцит. Чому так відбувається?
Причини нестачі йоду в організмі:
У природі найбільші запаси йоду розташовані у морській воді, повітрі та ґрунті приморських районів, морських водоростях, молюсках і морській рибі. Решта харчових продуктів містить, як правило, незначну кількість цього мікроелемента. Особливо збіднені йодом гірські місцевості, де часто випадають дощі та вода стікає у ріки, вимиваючи йод із ґрунту. Тому рівень йоду в продуктах харчування з йододефіцитної місцевості (молоко, яйця, м’ясо, зернові, овочі) знижений.
В Україні до йододефіцитних регіонів традиційно належать Прикарпаття, Карпати, Закарпаття, Полісся.
Потреба в мікроелементі залежить від віку, особливостей біологічного стану, обміну речовин, періоду життя, статі, фізичної активності, наявності хронічних хвороб й інших факторів.
До 90% цього мікроелемента людина отримує з їжею і лише незначну кількість – з водою та повітрям. Нині цілком доведено зв’язок між вмістом йоду у ґрунті, воді, продуктах харчування та ступенем зобної ендемії. У населення, що проживає в йододефіцитних районах, найчастішим видимим проявом дефіциту йоду є ендемічний зоб (дифузний, вузлуватий/багатовузлуватий, змішаний), що має різні розміри.
Рішення проблеми йододефіциту досить просте: варто забезпечити регулярне надходження йоду в організм людини.
Яким чином попередити йододефіцитний стан?
Перше місце у профілактиці йододефіциту посідає йодована сіль, до складу якої входить йодистий калій. Достатньо щодня вживати разом із їжею 5-6 грамів такої солі. Але йод легко випаровується, тому йодована сіль вимагає уважного використання.
Для профілактики йододефіциту споживайте йодовмісні продукти. Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити:
Захворювання травної системи можуть впливати на засвоюваність йоду, порушуючи всмоктуваність у кишечнику. Тому, щоб організм засвоїв йод, необхідно усунути порушення функціонування травного тракту.
Але не тільки стан йододефіциту, а й його надлишку може призвести до негативних наслідків для здоров’я різного ступеня важкості. Йодовмісні препарати не варто використовувати без призначення лікаря. В Україні зареєстровані препарати із точно фіксованою дозою йоду, що дозволяє застосовувати препарати безпечно, в тому числі для дітей будь-якого віку, підлітків, жінок в період вагітності й годування груддю.
Здоров’я Вам та Вашим рідним!
Література: