Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Вільні метоксиаміни у плазмі

Діагностичний напрямок

Оцінка стану надниркових залоз

Загальна характеристика

Для феохромоцитом надниркового походження характерним є підвищення рівня і адреналіну, і норадреналіну, позанадниркові пухлини (парагангліоми) продукують норадреналін. Якщо пухлина синтезує переважно адреналін - підвищується рівень метанефрину, якщо норадреналін - підвищується рівень норметанефріна, при переважанні синтезу дофаміну підвищується рівень 3-метокситираміна. Якщо тип синтезу гормонів пухлиною змішаний, може визначатися підвищення рівня всіх показників. 

Концентрація катехоламінів у крові протягом доби значно змінюється, що пов'язано з емоційними та фізичними впливами, тому для оцінки гормонального статусу мозкового шару наднирників діагностичним методом вибору є дослідження вільних метоксиамінів в плазмі методом LC-MS в положені пациента лежачі на спині. Переваги методики: 1) чутливість дослідження >=97%, 2) методика дозволяє отримати дані про переважний тип секреції, що впливає на тактику ведення хворих, 3) немає необхідності очікувати криз у пацієнта для обстеження, тому що процес метилірування катехоламінів відбувається в пухлині постійно і не залежить від часу викиду їх в судинне русло. 

Маркер

Маркер порушень функції наднирників, діагностики феохромоцитоми і диференційної діагностики гіпертензій.

Клінічна значущість

Скринінг, діагностика феохромоцитоми, контроль радикальності видалення феохромоцитоми, диференційна діагностика феохромоцитоми/парагангліоми, диференційна діагностика гіпертензивних станів

Склад показників:

Норметанефрин вільний (плазма)

Одиниця виміру: Наномоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 17Р
< 0,47
Дорослі: <0,71 
Дорослі >60р.: <1,05 
Діти:  <0,47 
17Р - 60Р
< 0,71
Дорослі: <0,71 
Дорослі >60р.: <1,05 
Діти:  <0,47
60Р - 120Р
< 1,05
Дорослі: <0,71 
Дорослі >60р.: <1,05 
Діти:  <0,47

3-Метокситирамін

Метод: <Не визначено>
Одиниця виміру: Наномоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
< 0,15

                                                                    

Метанефрин вільний (плазма)

Одиниця виміру: Наномоль на літр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 120Р
< 0,36

                                                                    

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 7 дiб Погодити з лікарем доцільність дослідження на тлі використовування лікарських препаратів. Припинити прийом будь-яких крапель та спреїв для носа. За 3 доби Не вживати продукти, насичені амінами (ваніль, шоколад, кава, какао, чай, кола, пиво, банани, авокадо, томати, алкоголь). За 24 години виключити фізичні навантаження та стреси. За 12 годин Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. За 3 години не палити. За 2 години Не вживати їжу та напої дітям 1-5 років. За 30 хвилин Не вживати їжу та напої дітям до 1 року. полежати.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/Li-He ***. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з літій-гепарином, 2 пробірки по 4,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати, відібрати по 2 мл плазми у 2 пробірки 5,0 ПП, заморозити. Умови доставки: Температура -20 градусів, 72 год.

Інтерференція:

  • Леводопа, L-метилдопа - хибнопозитивні результати. Метарамінол - хибнонегативні результати.
    Впливають на точність результатів: наркотичні речовини (кокаїн і амфетаміни), індгібітори МАО надолол і соталол, метформін, симпатоміметики (наприклад, ефедрин, псевдоефедрин, фенілефрин), трициклічні антидепресанти, феноксибензамін (використовується як антигіпертензивний засіб у пацієнтів з феохромоцитомою), агоністи α-адренорецепторів, карбідопа
    Мають незначний вплив на результати (відхилення ≤ 15 %):
    речовини 
    - 4-Ацетамідобензойна кислота, адреналін, DL-3,4-дигідроксимигдальна кислота (DOMA), 3,4-дигідроксинорефедрин, 3,4-дигідроксифенілоцтова кислота (DOPAC), 3,4-дигідрокси-L-фенілаланін (L - DOPA), DL-3,4-дигідроксифенілгліколь (DHPG), дофамін, N-формілантранілова кислота, гіпурова кислота, 3-метокси-4-гідроксифенілгліколь (MHPG), норадреналін.
    лікарські речовини - ацетазоламід, ацетилцистеїн, ацетилсаліцилова кислота, ацикловір, алопуринол, амікацин, амлодипін, амоксицилін, ампіцилін, азатіоприн, азитроміцин, бісопролол, буспірон, каптоприл, карбамазепін, карбамазепін-10, 11-епоксид, цефрадин, хлорамфенікол, хлордіазепоксид, циметидин, ципрофлоксацин, кларитроміцин , дексаметазон, діазепам, диклофенак, дигідрокодеїн, дизопірамід, еналаприлат, еритроміцин, фуросемід, ганцикловір, гентаміцин, гідрохлортіазид, ібупрофен, ізоетарин, ізопреналін, ізосорбіддінітрат, ітраконазол, кетоконазол, лабеталол, левофлоксацин, левотироксин, лідокаїн, лоразепам, месалазин , метенамін, метицилін, метилпреднізолон, метоклопрамід, метопролол, мікофенолова кислота, глюкуронід мікофенолової кислоти, натрію фторид, неоміцин, ніфедипін, норвепаміл, омепразол, оксазепам, оксипуринол, парацетамол, пеніцилін G, пеніцилін V, фенітоїн, празозин, преднізолон, преднізон, пропранолол , рифампіцин, рисперидон, сальбутамол, саліцилова кислота, стрептоміцин, сульфаметоксазол, трамадол, тріамтерен, триметоприм, вальпроєва кислота, ванкоміцин, верапаміл.

Інтерпретація:

  • 1) Для хворих з феохромоцитомою характерним є одночасне підвищення норметанефрину та метанефрину, також - підвищення рівня тільки норметанефрину або підвищення рівня метанефрину в 3 і більше разів.
    2) Незначне підвищення результатів досліджень: 25% випадків становлять пацієнти з феохромоцитомою / парагангліомою, 75% -порушення преаналітичного етапу. При незначно підвищених результатах і низькій ймовірності пухлини, повторне обстеження рекомендується через 6 місяців через можливу наявність невеликої пухлини, яка росте.
    3) Немає підвищення рівнів показників при наявності пухлини: часто - парагангліоми основи черепа і шиї або парагангліоми у хворих з SDHx мутаціями. При цьому пухлини можуть досягати великих розмірів і можуть бути виявлені тільки методиками візуалізації.
Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому