Діагностичний напрямок
Оцінка системи гемостазу
Загальна характеристика
АЧТЧ - один з найбільш цінних скринінгових тестів, який чутливий: до дефіциту всіх факторів згортання крові (крім фактора VII) гепарину, специфічних (антитіла до факторів VIIІ та ІХ) і неспецифічних інгибиторів згортання (системний червоний вовчак). Головна функція АЧТЧ - провести скринінг порушень внутрішнього шляху згортання. Необхідно враховувати, що подовження АЧТЧ відбувається при 30-40% зниженні рівня будь-якого з факторів згортання. Вкорочення АЧТЧ свідчить про підвищення згортання (гіперкоагуляції).
Показання для призначення
1. Діагностика патології системи згортання крові (гемофілії, ДВЗ-синдром). 2. Виявлення антикоагулянту червоного вовчака і антифосфоліпідного синдрому. 3. Контроль терапії високомолекулярними гепаринами.
Маркер
Маркер стану системи згортання, порушень внутрішнього шляху згортання.
Клінічна значущість
2. Скринінг недостатку факторів згортання.
3. Виявлення інгібіторів коагуляції, таких як вовчаковий антикоагулянт, специфічні інгібітори фактору, і неспецифічні інгібітори.
Склад показників:
Активований Частковий Тромбопластиновий Час (АЧТЧ)
Діапазон вимірювань: 20 - 180
Одиниця виміру: Секунд
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/Na-Cit. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з цитратом натрію, 3,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: при доставці >10 годин, центрифугувати, відбрати плазму та заморозити, доставити на сухому льоді. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 10 год.
Інтерференція:
- Антистрептаза, хлорпромазин, вальпроєва кислота.
Інтерпретація:
- ДВЗ-синдром (III фази II), тяжкі захворювання печінки з порушенням синтетичної функції, масивні гемотрансфузії, введення гепарину, дефіцит факторів внутрішнього шляху згортання, дефіцит вітаміну К, присутність інгібіторів згортання, наявність вовчакового антикоагулянту, гемофілія.
- ДВЗ (І фаза), гіперкоагуляція і небезпека виникнення тромбозів, тромбози, тромбоемболії.