Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Холінестераза - фермент, який розщеплює складні з'єднання холіну і застосовується зазвичай по відношенню до ацетилхолінестерази, що розщеплює нейромедіатор ацетилхолін на холін і оцтову кислоту. Холінестераза присутня у всіх холінергічних синапсах, в яких відбувається швидке розщеплення ацетилхоліну під час передачі нервового імпульсу. Холінестераза бере участь у транспорті іонів через мембрани клітин крові і скелетних м'язів, у регуляції збудливості і скоротливості гладкої мускулатури і міокарда. Рівень холінестерази в сироватці використовується як показник синтетичної активності печінки. Зниження активності холінестерази в сироватці супроводжується, як правило, зниженням концентрації альбуміну і зростанням активності трансаміназ. Відновлення активності ферменту свідчить про нормалізацію функції печінки.
Показання для призначення
1. Оцінка функціонального стану печінки.
2. Діагностика захворювань печінки.
3. Отруєння фосфорорганічними речовинами і інсектицидами.
Маркер
Маркер синтетичної активності печінки.
Клінічна значущість
2. Дозволяє оцінити чутливість до
анестезії у пацієнтів перед операцією (у пацієнтів зі зниженою або відсутністю активності холінестерази, курареподібний ефект зберігається і вимагає використання управління вентиляцією).
Склад показників:
Холінестераза (ХЕ,CHE)
Діапазон вимірювань: від 1500
Одиниця виміру: Одиниць на літр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Анаболічні стероїди, тестостерон, фосфорорганічні інсектициди, карбамат, циметидин, ранітидин циклофосфамід, ехотіопата йодид, естрогени, глюкокортикоїди, літій, неостигмін, нервово-м'язові релаксанти, пероральні контрацептиви, фенелзин, фенотіазини, фізостигмін, йопаноєва кислота, стрептокінази.
Інтерпретація:
- Гіперліпопротеїнемія IV типу, нефротичний синдром, ожиріння, психоз, рак молочної залози, ексудативна ентеропатія, артеріальна гіпертонія, цукровий діабет, правець, хорея, маніакально-депресивний психоз, депресивні неврози, тривога.
- Отруєння фосфорорганічними отруйними речовинами і інсектицидами, захворювання печінки (цироз, гепатити, печінкова недостатність), гострі інфекції, інфаркт міокарда, дерматоміозит, м'язові дистрофії, пізній термін вагітності, гіпоальбумінемія, стан після хірургічного втручання із застосуванням міорелаксантів.