Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ
Повернутися

Хелікобактеріоз, H.pylori, білок CagA і VacA , антитіла IgA - кількісн.

Діагностичний напрямок

Функціональний стан організму

Загальна характеристика

Helicobacter pylori – це спиралевидная грамнегативна бактерія, яка інфікує різні області шлунка і дванадцятипалої кишки. Небезпечний патогенний мікроорганізм може привести до виразкової хвороби шлунка, гастриту та інших небезпечних для травної системи захворювань.Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) класифікувала Хелікобактер пілорі як провокуючий фактор розвитку раку шлунка. Хелікобактеріоз є найпоширенішою інфекцією у всьому світі. Вважається, що носіями хелікобактер пілорі є 60% населення планети. Разом з тим у країнах, що розвиваються, рівень поширеності цієї інфекції значно вищий (до 100 % дорослого населення), ніж у розвинутих державах (20-65 %), що пов'язується з впливом санітарно-гігієнічних умов проживання людей.
Після влучення в шлунок хелікобактер пілорі впроваджується в шар слизу, що покриває стінку шлунка, і проникає в її глибину до клітин слизової оболонки. Там бактерії починають виробляти аміак та ферменти, що розщеплюють шлункову слиз. Аміак знижує кислотність шлункового соку, що рефлекторно посилює його утворення та виділення шлунком. Руйнування слизу призводить до порушення її шару, результатом чого є хімічне пошкодження  стінки шлунку. Крім того, хелікобактер пілорі продукує специфічні токсини, які викликають імунну реакцію з боку організму, а також структурні зміни та загибель клітин стінки шлунка та/або дванадцятипалої кишки. Сукупність всіх цих факторів призводить до запалення, а у тяжчих випадках – до виразок.

Штами H.pylori надзвичайно гетерогенні та поділяються на дві великі  групи —
• штами, що експресують обидва антигени VacA і CagA (тип I).  
Штами, що мають як CagA, так і VacA, вважаються більш патогенними, ніж штами, позбавлені або CagA, або VacA, або обох, як показано в дослідженні, проведеному (https://academic.oup.com/femspd/article/50/2/220/682367)
Серологічні дослідження показали, що штами H. pylori, що експресують білки CagA або VacA, пов'язані з більш сильною запальною реакцією і часто виявляються у пацієнтів з раком шлунка та іншими шлунково-кишковими захворюваннями (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9604436/).
Штами, що продукують вакуолізуючу VacA активність цитотоксину, частіше виділяють від людей з виразкою, ніж без неї ( https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15235683/)
При інфікуванні штамами H.pylori, що експресують білок CagA, у людини продукуються антитіла, специфічні до цього антигену. Білок CagA проникає в клітини епітелію слизової оболонки, призводить до порушення мітозу та індукує хромосомну нестабільність. . Антитіла до білків CagA визначаються у 80-100% пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки та у 94% хворих на рак шлунка.( https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15235683/)
 • штами, які не експресують ці антигени (тип II). Штами H.pylori II типу,  не асоціюються з тяжкими ураженнями шлунка та дванадцятипалої кишки, зокрема, виразковою хворобою та раком.
Таким чином, зараження різними генотипами вірулентних штамів Helicobacter pylori (цитотоксин-асоційований ген A [CagA] -і/або вакуолізуючий цитотоксин A [VacA] -позитивний) відіграє роль у розвитку атрофічного гастриту, виразки дванадцятипалої кишки , та раку шлунка.( https://academic.oup.com/femspd/article/50/2/220/6823670)
Незважаючи на високий відсоток інфікування населення Helicobacter pylori ,переважна більшість інфікованих осіб не мають клінічних проявів на момент діагностики, але вони, тим не менш, є групою ризику, в якій з часом розвиваються клінічні прояви .



Показання для призначення

1. Діагностика інфекції Helicobacter pylori у пацієнтів із гастритом, виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки.

2. Моніторинг ерадикації Helicobacter pylori після антибактеріальної терапії.

Маркер

Серологічний маркер гострого періоду інфекції, викликаної Хелікобактер пілорі.

Клінічна значущість

1.IgA з'являються через 1-2 тижні після інфікування і є показниками гострого процесу. Використовуються для діагностики гострого періоду хелікобактерної інфекції. Для жінок характерний більш високий  вміст у сироватці IgA. Підвищення частки IgA у співвідношенні IgA/IgG є прогностичною ознакою розвитку онкопатології шлунка.

Незважаючи на високий відсоток інфікування населення Helicobacter pylori ,переважна більшість інфікованих осіб не мають клінічних проявів на момент діагностики, але вони, тим не менш, є групою ризику, в якій з часом розвиваються клінічні прояви . Виявлення антитіл  є інформативним маркером у діагностиці виразкової хвороби дванадцятипалої кишки та раку шлунка

2. Контроль ефективності лікування, що проводиться.



Склад показників:

Хелікобактеріоз, Helicobacter pylori, білок CagA і VacA, антитіла IgА - кількісн.

Метод: Твердофазний імуноферментний аналіз
Діапазон вимірювань: 3.38 - 320
Одиниця виміру: Одиниць на мілілітр

Референтні значення:

Вік
Ч
Ж
Коментарі
0 - 130Р
< 18,0
<18.0     негативний
18.0-22.0 сумнівний
>22.0     позитивний

Правила підготовки пацієнта

венозна кров

Умови підготовки (якщо інше не визначено лікарем):За 4 години Витримати голодування, виключити жирну їжу. Можна пити воду. Для дітей до 1 року - бажано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням.

Правила доставки біоматеріалів до лабораторії

венозна кров

Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.

Інтерференція:

  • Не виявлена.
  • Не виявлена.

Інтерпретація:

  • Позитивний результат (> 22.0  ОД/мл): гостра стадія захворювання.

  • Негативний  результат (<18.0 Од/мл): відсутність інфікування, період серонегативности (до 1 тижня після інфікування). Результат 18.0- 22.0 Од/мл - сумнівний.
    Примітка. Для первинного скринінгу необхідно визначити IgA, IgG. Через 4 місяці після закінчення лікування необхідно визначення контрольного рівня IgG у крові у пацієнта. Негативні показники говорять про повне одужання. 

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому