Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
Кашлюк (Pertussis) - гостре антропонозне інфекційне захворювання, що викликається бактеріями роду Bordetella, переважно Bordetella pertussis, що передається повітряно-краплинним шляхом, характеризується тривалим нападоподібним судомним (спазматичним) кашлем, ураженням дихальної, серцево-судинної і нервової систем.
Механізм передачі - аерозольний.
Шлях передачі збудника - повітряно-краплинний.
Резервуар і джерело інфекції - хвора людина, що становить небезпеку з кінця інкубаційного періоду; максимально з моменту розвитку клінічних проявів хвороби. Впродовж першого тижня спастичного кашлю 90-100% хворих виділяють збудник хвороби. Надалі частота виділення збудника нестримно зменшується і не перевищує до 3-4-го тижня спастичного періоду 10%.
Джерелом інфекції є хворі (діти, дорослі) як з типовими, так і атиповими формами. Кашлюк відноситься до ендемічних захворювань, проте кожні 3-5 років виникають епідемії. Через 10-15 років після вакцинації імунітет слабшає, і людина знову стає уразливою по відношенню до кашлюку. Серодіагностика може бути застосована на пізніших термінах, починаючи з 2-го тижня захворювання. Лікування антибактеріальними препаратами, що проводиться, ніяк не впливає на результати цього методу.
Антитіла IgG є свідченням перенесеної гострої інфекції або вакцинації, з'являються через 2-3 тижні після інфікування, є строго специфічними для збудника.
Показання для призначення
1. Лабораторне підтвердження клінічного діагнозу кашлюк (у комплексі з IgM антитілами, при необхідності, в парних сироватках для виявлення сероконверсії);
2. Ретроспективна діагностика кашлюку;
3. Оцінка наявності імунітету і ефективності вакцинації проти кашлюку
Маркер
Серологічний маркер імунної пам'яті до інфекції , викликаної Bordetella pertussis
Клінічна значущість
1. Лабораторне підтвердження клінічного діагнозу кашлюк (у комплексі з IgM антитілами, при необхідності, в парних сироватках для виявлення сероконверсії);
2. Ретроспективна діагностика кашлюку;
3. Оцінка наявності імунітету і ефективності вакцинації проти кашлюку
Склад показників:
Антитіла до Bordetella pertussis IgG
Діапазон вимірювань: не застосовується
Одиниця виміру: Одиниць на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерпретація:
1.Інфекція, що перенесена у минулому 2. Вакцинація; 3.Поточна гостра інфекція (діагноз підтверджується наявністю клінічних ознак, присутністю антитіл класу IgM, наявністю сероконверсії - появою IgG при їх первинній відсутності, 4-кратним наростанням титру в парних сироватках, взятих з інтервалом 10-14 днів)
1. Відсутність інфікування (не було захворювання на кашлюк у минулому, була відсутня специфічна вакцинація, неефективна вакцинація);
2. Ранні терміни інфекції (дослідження доцільно повторити через 1-2 тижні для виявлення сероконверсії)