Діагностичний напрямок
Ентеропатії
Загальна характеристика
Гліадин є спирторозчинною фракцією глютену - білка пшениці та причиною розвитку целіакії (ентеропатії) у осіб з генетичною схильністю. Пептиди, які утворюються при розщепленні глютену, багаті глютаміном і зв'язуються в кишківнику ферментом тканинною трансглютаміназою, який підсилює їх антигенні властивості. Це викликає розвиток запалення і специфічної імунної відповіді з появою ряду антитіл і аутоімунним ураженням слизової оболонки тонкої кишки, що характеризується втратою ворсинок і наявністю великої кількості міжепітеліальних лімфоцитів. Клінічно це проявляється синдромом мальабсорбції з явищами метеоризму, здуттям живота, діареєю, втратою маси тіла. Захворювання часто проявляється у новонароджених при додаванні каш до молочного харчування. Целіакія може розвиватися і у дорослих (можливо, при дії провокуючих чинників), діагностика в цьому випадку ускладнена. Зміни метаболізму, пов'язані з порушенням всмоктування поживних речовин, мінералів і вітамінів, можуть призводити до розвитку остеохондрозу, анемії, стомлюваності, погіршення репродуктивної функції.Усунення глютену з дієти призводить до відновлення ворсинок і нормалізації абсорбції. Антигліадинові антитіла присутні у більшості хворих на целіакію. Антитіла класу IgА більш специфічні, ніж антитіла класу IgG, однак комбіноване скринінгове дослідження на специфічні IgА і IgG проти гліадину більш ефективно.
Показання для призначення
1. При підозрі на глютенчутливу ентеропатію (метеоризм, здуття живота, діарея, затримка в збільшенні зросту і ваги у дітей, втрата ваги у дорослих, анемія, гіпокальціємія або остеомаляція,які неможна пояснити, селективний IgA дефіцит, герпетиформний дерматит).2. Скринінгове обстеження родичів хворих з целіакію.
3. Контроль лікування.
Маркер
Маркер первинної діагностики целіакії.
Клінічна значущість
Склад показників:
Антитіла до гліадіну (деамінізовані пептиди) IgA
Діапазон вимірювань: 0.2 - 142
Одиниця виміру: Одиниць на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 5,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Не виявлена.
- Не виявлена.
Інтерпретація:
- Глютенчутлива ентеропатія (целіакія); іноді інші варіанти синдрому мальабсорбції (хвороба Крона, виразковий коліт, дефіцит галактозидази, постінфекційна мальабсорбціїя), захворювання сполучної тканини (ревматоїдний артрит, синдром Шегрена, системний склероз та ін.); інтерстиціальні захворювання легень (гіперчутливі пневмоніти, ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт, фібротичні стадії саркоїдозу та ін.).