Загальна характеристика
Ліпіди - це жири, які синтезуються в печінці або надходять в організм з їжею. Співвідношення ліпідів, а саме холестерину, тригліцеридів та ліпопротеїдів в крові людини відображає схильність до розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ). Якщо рівень ліпідів крові піднімається вище норми, то на стінках судин утворюються холестеринові бляшки, що звужують їх просвіт аж до повного перекриття судини.
Діагностика порушень ліпідного обміну в організмі дозволяє виявити ризик розвитку атеросклерозу на ранніх етапах, що в свою чергу дає можливість попередити такі захворювання і ускладнення з боку серцево-судинної системи, як:
- ішемічна хвороба серця;
- інфаркт міокарда;
- інсульт;
- церебральний атеросклероз;
- облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок.
З віком ліпідний обмін змінюється, його порушення в крові вказує на схильність до перерахованих вище захворювань. Важливо! Симптоми порушення ліпідного обміну найчастіше відсутні і зміни визначаються тільки при лабораторному обстеженні.
Кому рекомендовано пройти обстеження:
Не рідше 1 разу на 5 років:
-з профілактичною метою людям від 20 до 40 років.
Не рідше 1 разу на рік:
-з профілактичною метою людям старше 40 років;
-при наявності факторів ризику розвитку ССЗ: вік, часті стреси і переживання, надлишкова вага, неправильне харчування, паління, цукровий діабет, високий артеріальний тиск;
-для оцінки ефективності лікування, що спрямоване на зниження рівня холестерину;
-при обтяженій спадковості: наявність ССЗ, цукрового діабету, інсульту або інфаркту у родичів.
Дослідження, які входять до складу комплексу:
Оцінка ризику розвитку серцево-судинних захворювань:
- Загальний холестерин
- Тригліцериди
- Холестерин ліпопротеїдів високої щільності (альфа-ліпопротеїди)
- Холестерин ліпопротеїдів низької щільності (бета-ліпопротеїди)
- Холестерин ліпопротеїдів дуже низької щільності (пре-бета ліпопротеїди)
- Холестерин не-ліпопротеїдів високої щільності (ХС-неЛПВЩ)
Визначення додаткових факторів розвитку атеросклерозу:
- Аполіпопротеїн – А 1
- Аполіпопротеїн – В
- Ліпопротеїн (а) - кількісн.
Ліпопротеїн (а) (Lp(a)) — це специфічний тип ліпопротеїну низької щільності (ЛПНЩ), що включає аполіпопротеїн В-100, ковалентно зв’язаний з аполіпопротеїном (а), який синтезується в печінці. Аполіпопротеїн (а) за структурою нагадує плазміноген, тому має протромботичні та антифібринолітичні властивості, що робить ліпопротеїн (а) потужним атерогенним та прозапальним фактором.
Ліпопротеїн (а) відомий як «найбільш атерогенний ліпопротеїн». Підвищений рівень Лп(a) асоціюється з розвитком атеросклерозу навіть за нормального рівня ЛПНЩ і відсутності інших класичних факторів ризику. Тому ліпопротеїн (а) є незалежним маркером ризику для серцево-судинних захворювань, зокрема:
• атеросклерозу коронарних артерій та ішемічної хвороби серця;
• інфаркту міокарда;
• ішемічного інсульту;
• стенозу аортального клапана.
Цікаво, що дуже низькі рівні ліпопротеїну (а) можуть бути пов’язані з підвищеним ризиком розвитку цукрового діабету.
Рівень Лп(a) у крові більш ніж на 90% визначається генетично, і тому дієта або зміни способу життя практично не впливають на його концентрацію. Це робить ліпопротеїн (а) особливо важливим фактором у прогнозуванні серцево-судинного ризику, незалежно від інших маркерів, таких як рівень холестерину або тригліцеридів.
Дослідження Ліпопротеїн (a), Lp(a), нефелометрія, кількісний виконується методом нефелометрії. На відміну від турбідиметрії, нефелометрія забезпечує кращу чутливість для аналізу дрібних зважених частинок у розчині навіть при низьких концентраціях. У порівнянні з турбідиметрією, метод нефелометрії має нижчий коефіцієнт варіабельності (2,9–7,8% проти < 10%), що свідчить про його вищу точність.
Оцінка рівня Лп(a) допомагає точніше визначити серцево-судинний ризик пацієнта і вчасно прийняти заходи для його зниження.
Результати досліджень дозволять вам своєчасно виявити порушення ліпідного обміну і додатково встановити генетично обумовлений ризик розвитку атеросклерозу у людей, родичі яких мають ССЗ.
Новий показник «Холестерин не-ліпопротеїдів високої щільності (ХС не-ЛПВЩ)» дозволить більш точно оцінити ризик розвитку атеросклерозу та серцево-судинних захворювань у людей при ожирінні, цукровому діабеті з високим/дуже високим ризиком розвитку ССЗ, особливо при підвищеному рівні тригліцеридів.
Біоматеріал для дослідження: кров із вени.
*Вартість комплексів на регулярній основі до 10% нижча від сумарної вартості окремих досліджень, що входять до їх складу.
Відхилення будь-якого показника від референтних значень потребує консультації лікаря-фахівця.
Запитання щодо інтерпретації результатів досліджень ви можете ставити експертам з лабораторної діагностики компанії ДІЛА за тел. 0800 219 696
Важливо! Лікарі лабораторії ДІЛА не встановлюють діагноз та не призначають лікування, а лише можуть підтвердити або спростувати сумніви стосовно стану вашого здоров’я та порадити, до фахівця якого напрямку/спеціальності потрібно звернутися.
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
У лабораторному довіднику можна ознайомитися з докладним описом дослідження