Контроль жіночого здоров'я – запорука краси і довголіття. Профілактика та своєчасне лікування вбережуть від ускладнень, які можуть виникнути на тлі хронічних захворювань і навіть перерости в небезпечні хвороби і стани. Програма 181 «Здоров'я жінки 25-45 років» і Програма 179 «Здоров'я жінки 45-60 років» розроблені експертами ДІЛА згідно актуальних міжнародних протоколів медичної практики. Комплексні скринінги включають вкрай важливі для жінок лабораторні дослідження. Програми рекомендовані всім жінкам, які піклуються про своє здоров'я.
Спеціальні комплексні скринінги орієнтовані, перш за все, на попередження і ранню діагностику захворювань, що протікають безсимптомно. Хворобу завжди легше вилікувати на ранніх стадіях, і програми від медичної лабораторії ДІЛА покликані оцінити функціональний стан більшості органів і систем, виключити небезпечні аутоімунні, ендокринні, онкологічні захворювання.
Результати досліджень дозволяють:
Регулярна лабораторна діагностика дозволить зберегти жіноче здоров'я якомога довше і запобіжить розвитку небезпечних для життя захворювань, в тому числі онкологічних. Комплекси лабораторних досліджень призначені для жінок без конкретних скарг на порушення здоров'я. Оптимальні у якості щорічного чекапа.
Програми включають всі необхідні дослідження для оцінки загального стану жіночого організму, а також функціонування основних органів і систем. Вони дозволяють своєчасно виявити запальні, ендокринні або інфекційні захворювання, а також ризики розвитку поширених метаболічних патологій. Скринінги рекомендовані в якості обов'язкового щорічного обстеження.
Обидві програми включають:
До складу Програми 181 «Здоров'я жінки 25-45 років» додатково входить визначення рівня гомоцистеїну, а Програма 179 «Здоров'я жінки 45-60 років» включає поглиблений ліпідний профіль (холестерин ліпопротеїдів низької щільності і тригліцеридів), а також оцінку ризику розвитку залізодефіцитної анемії, діагностику дефіциту і надлишку заліза в організмі (рівень феритину).
Кожен з цих показників відіграє важливу роль в діагностиці жіночого здоров'я.
Загальне розгорнуте дослідження крові – найбільш поширений метод первинної лабораторної діагностики стану жіночого здоров'я. Воно відображає стан всієї кровоносної та включає найважливіші показники крові:
Відхилення будь-якого з показників за межі референтних значень вказує на наявність захворювання або запального процесу.
Тиреотропний гормон (ТТГ). Гормони щитовидної залози беруть участь практично у всіх процесах організму, регулюючи обмін речовин і синтез деяких вітамінів, а також в здійсненні функцій інших гормонів. Так, ТТГ надає стимулюючу дію на всіх етапах синтезу гормонів щитовидної залози, що впливають на утилізацію вуглеводів, поглинання глюкози м'язами, білковий обмін, окислення жирних кислот. Тиреотропний гормон допомагає підтримувати вагу в нормі і зберігає стрункість.
Нестача або надлишок ТТГ може призвести до порушення репродуктивної функції або жіночого безпліддя. Клінічні прояви дисфункції щитовидної залози у жінок:
Паратгормон (1-84) (ПТГ). Це гормон паращитовидних залоз, що підтримує нормальну концентрацію іонів кальцію в крові. ПТГ необхідний в фізіологічних кількостях для формування кісткової тканини. За перевищення концентрації паратгормону (гіперпаратіроідізмі) у жінок спостерігається дратівливість, погіршується пам'ять і порушується сон. У дорослих може розвиватися остеопороз і остеопенія, виразка шлунку і панкреатит, можливий розвиток ниркової недостатності.
Рання діагностика і своєчасне лікування щитовидної залози і паращитовидних залоз дозволяють запобігти або скоригувати порушення репродуктивних функцій, завчасно підготуватися до вагітності і народити здорових дітей.
Глюкоза – основне джерело енергії для клітин організму, єдине джерело енергії для головного мозку і клітин нервової системи. Здоровий жіночий організм підтримує певний рівень цукру в крові. Баланс глюкози залежить від гормонів підшлункової залози: інсуліну і глюкагону.
Дослідження рівня цукру використовується для скринінгу здорових жінок, для діагностики предіабету і діабету, а також при обстеженні вагітних. Глюкозу натщесерце важливо перевіряти навіть здоровим жінкам, оскільки діабет може протікати безсимптомно і діагностується вже на стадії судинних ускладнень.
Не виявлений своєчасно цукровий діабет 2-го типу може призвести до серйозних наслідків:
Діабету передує предіабет, при якому в організмі жінки вже відбуваються перші патологічні зміни. Різниця між діабетом і предіабетом полягає, перш за все, в рівні цукру в крові.
Згідно з даними ВООЗ, жінки частіше за чоловіків вмирають від серцево-судинних захворювань. Тому Програма 181 «Здоров'я жінки 25-45 років» і Програма 179 «Здоров'я жінки 45-60 років» включають визначення рівня холестерину. Знати свій ліпідний статус потрібно кожній жінці, яка піклується про здоров'я серцево-судинної системи, хоче знизити ризики розвитку атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Рівні холестерину і тригліцеридів в крові є важливими показниками ліпідного метаболізму. При підвищенні холестерину на стінках судин починають відкладатися бляшки, що звужують просвіт і знижують кровообіг. Це може стати причиною ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, гіпертонії, інсульту, облітеруючого склерозу судин ніг.
Порушення жирового обміну можуть траплятися на тлі:
Зміни біохімічних маркерів ліпідного статусу можуть свідчити про схильність до серцево-судинних захворювань.
Величезне значення для здоров'я і самопочуття жінки має стан її печінки і нирок. Основними біохімічними маркерами функцій цих органів є:
Зазначені біохімічні маркери є важливими показниками жіночого здоров'я, так як впливають на стан безлічі органів і систем.
Програма 179 «Здоров'я жінки 45-60 років» включає визначення рівня феритина. Феритин – найбільш поширена форма депонування заліза в організмі. Це важливий біохімічний маркер запасів заліза, який одразу реагує на зміни. Ще одна функція феритина – реагувати на запальні процеси.
Жінки, на відміну від чоловіків, схильні до залізодефіцитної анемії (низького гемоглобіну), оскільки протягом життя втрачають гемоглобін під час менструацій і вагітності. Більш того, ймовірність завагітніти при залізодефіцитних станах знижується на 60%. Нестача заліза і безпліддя мають прямий зв'язок, оскільки порушується процес дозрівання яйцеклітини і овуляція. Крім того, при нестачі цього мікроелемента погіршується постачання тканин і клітин киснем, що негативно впливає на роботу яєчників і призводить до погіршення якості яйцеклітин.
Залізодефіцитна анемія проявляється такими неприємними для жінки симптомами:
Щоб не доводити організм до появи перерахованих вище симптомів, необхідно здавати кров на феритин.
Кому рекомендовані програми?
Дослідження рекомендується проходити з профілактичною метою жінкам, які:
Як підготуватися? Кров з вени можна здати вранці до 11 годин натщесерце, через 8-12 годин після останнього прийому їжі (виключити жирну їжу). Або протягом робочого дня у відділенні ДІЛА, перерва після їжі повинна бути не менше 6 годин