Укр
icon
icon
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для пацієнтів
0 800 217 887
Консультація лікаря для пацієнтів
0 800 219 696
Гаряча лінія для лікарів
0 800 752 180
Гаряча лінія для пацієнтів
icon
0 800 217 887
7:00 - 20:00
Консультація лікаря для пацієнтів
icon
0 800 219 696
7:00 - 20:00
Гаряча лінія для лікарів
icon
0 800 752 180
7:00 - 20:00
Багатоканальний телефон для мешканців міста Київ

Захворювання підшлункової залози: виявити і попередити

28.10.2020
Фото - Захворювання підшлункової залози: виявити і попередити


Підшлункова залоза виробляє інсулін і інші гормони, відповідає за секрецію панкреатичного соку для перетравлення їжі. Окрім протео- і ліполітичних ферментів, вона виділяє бікарбонати, що нейтралізують соляну кислоту шлунка в дванадцятипалій кишці. За ендокринні функції відповідає острівцева тканина, в якій виробляються інсулін, глюкагон та інші гормони. Патології підшлункової залози порушують травлення, а за хронічного перебігу призводять до небезпечних системних порушень, включаючи цукровий діабет.

Для діагностики захворювань органу лабораторія ДІЛА пропонує пройти комплексне обстеження за Програмою 200 «Здоров'я підшлункової залози - мінімальний скринінг». Це фундаментальне дослідження, що дозволяє на ранніх стадіях виявити порушення в роботі підшлункової залози і своєчасно вжити лікувальних заходів.

Обстеження за Програмою рекомендовано:

  • при наявності симптомів, характерних для панкреатиту (біль в епігастрії після прийому їжі, нудота, блювота, здуття, хронічна діарея);
  • при наявності факторів, що сприяють розвитку панкреатиту:
  • вживання алкоголю і куріння;
  • неправильне (фастфуди, гостра/жирна їжа) і/або нерегулярне харчування;
  • надмірна вага;
  • вживання деяких ліків (антибіотики, кортикостероїди, знеболюючі);
  • гіперкальціємія і гіперпаратиреоз;
  • при хронічних захворюваннях жовчного міхура, печінки і інших органів травлення.

Хвороби підшлункової залози

Патології підшлункової залози можуть розвиватися на тлі генетичних і аутоімунних порушень, інфекцій, травм і токсичних уражень, медикаментозного лікування і злоякісних утворень. Найчастіше захворювання органу виникають через неправильне харчування, спадкову схильність, внаслідок погіршення відтоку панкреатичного соку. Нерідко причиною хвороб є зловживання алкоголем.

Чим небезпечний панкреатит

Панкреатит – найбільш поширене захворювання підшлункової залози. Це гострий запальний процес, при якому активація ферментів відбувається безпосередньо в органі. В результаті виникає т. зв. «самоперетравлення» залози, що викликає запальний процес, набряклість, а у важких випадках – некроз органу і навколишніх тканин. Причинами захворювання можуть бути: зловживання спиртним, перекриття панкреатичного протоку каменем, віруси, травми та інші чинники. У більшості випадків гострий панкреатит добре піддається лікуванню, проте у 20-30% пацієнтів його протікання вимагає інтенсивного лікування.

Повторення нападів гострого панкреатиту може призвести до переходу захворювання в хронічну форму. Хронічний панкреатит, тобто хронічний запальний процес в підшлунковій залозі, викликає прогресуючі, незворотні зміни в тканини органу (атрофія, фіброз) і поступовий розвиток екзокринної (ферментативної) і ендокринної недостатності. В подальшому це загрожує розвитком захворювань, пов'язаних з порушенням травлення і недостатністю інсуліну.

Практично всі форми панкреатиту лікуються успішно за умови своєчасної діагностики. Якщо хворобу виявити пізно або вчасно не лікувати, можливі серйозні ускладнення:

  • поліорганна недостатність;
  • системні ускладнення, викликані ураженням органів-мішеней, в тому числі панкреатогенний і септичний шок;
  • місцеві ускладнення, пов'язані з некрозом тканин підшлункової залози (псевдокіста, абсцес, перитоніт, зачеревна флегмона, тромбоз ворітної/селезінкової вени, стеноз виходу зі шлунка, некроз ободової кишки, кровотеча (внутрішньочеревна, в шлунково-кишковий тракт), свищі, механічна жовтяниця та ін.).

До ускладнень хронічного панкреатиту відносять:

  • утворення каменів в панкреатичних протоках;
  • стеноз загальної жовчної протоки і механічна жовтяниця;
  • непрохідність дванадцятипалої кишки;
  • кісти і свищі;
  • вторинний цукровий діабет;
  • шлунково-кишкова кровотеча з варикозно розширених вен;
  • панкреатогенний асцит (плеврит).

Що входить в комплекс «Здоров'я підшлункової залози - мінімальний скринінг»

Комплексне обстеження включає виявлення основних маркерів ураження підшлункової залози:

  • Глюкоза у венозній крові натщесерце.
  • Рівень панкреатичної амілази.
  • Копрограма.

Для діагностики ураження підшлункової залози і можливих змін, найбільш характерних для панкреатиту, рекомендована Комплексна скринінгова Програма 200 «Здоров'я підшлункової залози – мінімальний скринінг». Відхилення будь-якого показника від референсних значень вимагає консультації лікаря.

Результати досліджень допоможуть діагностувати ураження підшлункової залози і можливі зміни, найбільш характерні для панкреатиту.

Підготовка

Кров. Період голодування 8 годин (якщо інше не визначено лікарем). Можна пити воду. Біоматеріал приймається згідно графіку взяття біоматеріалу в відділенні ДІЛА.

Кал. Збирається після природної дефекації. За 4-5 днів до проведення копрограми слід припинити прийом медикаментів або БАДів.

Завантажте наші додатки
для iOS та Android
Замовте виклик медсестри додому