Доведено, що люди з дефіцитом мелатоніну важче переносять коронавірусну хворобу, оскільки, згідно з останніми дослідженнями та публікаціями, мелатонін знижує кількість прозапальних цитокінів, чим «захищає» хворого на інфекцію COVID-9 від так званого «цитокінового шторму». Однак, враховуючи небезпеку передозування ліків гормону мелатоніну, перед їх призначенням необхідно визначити рівень мелатоніну в нічний час (на піку його виділення). Зручніше всього застосувати визначення «Мелатоніну в слині», так як це зручно робити в домашніх умовах, а вранці доставити контейнер у відділення ДІЛА.
Мелатонін – це нейрогормон, який вперше був виділений Лернером у 1958 році з шишкоподібної залози бика. Але його значення усвідомлюється лише зараз.
Виробляється мелатонін епіфізом (шишкоподібною залозою), що представляє собою часточку проміжного мозку.
Шишкоподібна залоза давно цікавила вчених. Перші згадки про епіфіз знайдені ще у стародавніх індійських трактатах. Вважалось, що в ньому знаходиться душа, яка згідно тогочасних поглядів, покидала тіло під час сну.
Цікаво, що вночі електрична активність клітин епіфізу - пінеалоцитів, які безпосередньо виробляють мелатонін, підвищується та згідно деяких публікацій, є чутливою до фаз місяця.
Насамперед, мелатонін позиціонується, як гормон сну. Завдяки мелатоніну людина засинає та міцно спить, не прокидаючись вночі. Вироблятись мелатонін починає з настанням сутінків з амінокислоти триптофану і досягає свого піку вночі. Натомість, яскраве штучне освітлення, а також світло з екрану моніторів та смартфонів гальмує виділення мелатоніну, що призводить не тільки до безсоння, а і порушення природніх біоритмів людини.
Поява лампочки розжарювання, люмінесцентних ламп, телевізора, а протягом останніх десятиріч: комп’ютерів, планшетів та смартфонів призвело не тільки до порушення виділення мелатоніну і як наслідок - порушення біоритмів та безсоння, а і до ряду інших серйозних захворювань. Насамперед це:
Крім цього мелатонін здатен пригнічувати деякі гормони гіпофізу, зокрема лютеінізуючий та фолікулостимулюючий, надлишок яких у жінок фертильного віку сприяє розвитку полікістозу яєчників, а у жінок старшого віку призводить до важкого перебігу клімактеричного синдрому.
Також гормон мелатонін захищає нас від стресів, передчасного старіння, простудних та онкологічних захворювань.
Отже досліджувати Мелатонін доцільно :
Оскільки мелатонін виробляється вночі, ідеальним часом для збору біоматеріалу є час з 2.00 до 4.00. Але як здати дослідження в такий час?
Про це потурбувалась ДІЛА, яка має у своєму арсеналі дослідження «Мелатонін у слині».
Вам просто необхідно напередодні прийти до будь-якого відділення ДІЛА та придбати спеціальний одноразовий контейнер. Вдома поставити будильник на час від 2.00 до 4.00 години (ідеально на 3.00 ночі). В запланований час зібрати слину у пробірку, а вранці віднести її до будь-якого відділення ДІЛА. Важливою умовою для отримання достовірного результату є забезпечення дотримання умов темряви під час сну.
Якщо ви приймаєте препарати мелатоніну дослідження можна проводити у будь-який час, в тому числі декілька разів протягом доби - порадьтеся зі своїм лікарем на цей рахунок.
Також важливо забезпечити наступні умови:
Слина збирається в спеціальний контейнер - Sarstedt Cortisol-Salivette:
Дітям рекомендується збирати слину даним способом з 5-річного віку для запобігання проковтування тампону.
У відділення ДІЛА контейнер слід доставити в той день, коли зібрано слину, уникаючи перегрівання або переохолодження зразка.
Замовляйте дослідження «Мелатонін у слині» всього за 1400 грн і отримуйте результат вже за 7 (15) днів.
Якщо рівень мелатоніну на нижній межі норми, не поспішайте приймати препарати мелатоніну. Зайвий гормон може нанести лише шкоду вашому організму. Постарайтесь розпочати з модифікації гігієни сну та харчування:
- оскільки мелатонін синтезується з амінокислоти триптофану, намагайтесь вживати на вечерю продукти, які його містять, зокрема: яйця, сою, сири (найбільше триптофану в «Пармезані»), кунжут, соняшникове насіння (не даремно наші бабусі ввечері на лавочці насіння лузали), м’ясо птиці (індичка, курятина), рибу (особливо лосось).
Якщо рівень мелатоніну виходить за референтні значення, зверніться до лікаря щоб обговорити з ним доцільність призначення препаратів мелатоніну.
Якщо Ви живете на безлюдному острові, де немає електрики, гаджетів, стресів та повноцінно харчуєтесь – мелатонін слини можете не досліджувати – швидше за все він буде у нормі.
Солодких снів!