COVID-19 не здає позицій, вірус постійно мутує, в результаті чого з'являються нові, більш заразні і небезпечні варіанти. Новий індійський штам вірусу COVID-19 «Дельта» на сьогодні виявлено більш ніж у 100 країнах світу, в тому числі в Україні. Міністерство охорони здоров'я України попереджає: нам слід готуватися до третьої хвилі пандемії. ВООЗ минулого тижня вже заявила про зростання захворюваності в усьому світі, пов'язаної з поширенням штаму «Дельта», який значно легше передається, ніж інші штами. Що слід знати про цей різновид вірусу COVID-19 і як від нього захиститися, розкажуть експерти ДІЛА.
Індійський штам коронавірусу SARS-CoV-2 (B.1.617, або варіант «Дельта») стрімко поширюється по всій планеті. Ця мутація була вперше виявлена в Індії в жовтні 2020 року. З тих пір дослідники ідентифікували три підтипи, відомі як B.1.617.1 («вихідний» B.1.617), B.1.617.2 і B.1.617.3. Кожен з них має дещо відмінний генетичний склад. У травні 2021 року за допомогою аналізу геному штаму B.1.617 індійські вчені з Національного інституту вірусології (NIV) виявили вісім мутацій в шиповидному білку вірусу, завдяки якому він проникає в клітини. Дві з них дозволяють вірусу розповсюджуватися з більш високою швидкістю. Третя мутація має схожість з аналогічною у бразильського штаму P.1 (варіант «гамма») і допомагає SARS-CoV-2 частково «вислизати» від імунітету. А вже в червні 2021 у ВООЗ заявили, що «Дельта» став домінуючим варіантом, що викликає коронавірусну хворобу в усьому світі.
Якщо людина, інфікована штамом, що з'явився в Ухані, заражала в середньому 2 людей, то хворий з «Дельтою» - до восьми. Це стало причиною збільшення кількості випадків, коли на COVID-19 хворіють усі члени сім'ї. До категорії загрозливих відноситься і «Дельта Плюс», який виявили в червні минулого року в Непалі. У нього п'ять мутацій в білку-шипу які роблять вірус дуже небезпечним.
Зелена зона для всієї країни, липнева спека, поїздки та подорожі, масштабні розважальні заходи знизили градус ковід-напруженості в українців і створили враження того, що все вже позаду. Але розслаблятися рано, за повідомленням Департаменту охорони здоров'я Києва, 22 липня в Олександрівській лікарні первинним тестуванням вперше було виявлено 6 випадків штаму Дельта в столиці. Штам виявили у хворих у віці від 21 до 73 років, біоматеріал переданий для підтвердження в Київський міський лабораторний центр МОЗ України.
Однією з негативних сторін вірусних мутацій (але при цьому позитивних для самого вірусу) є те, що вони можуть знижувати чутливість до ліків і призводити до того, що схеми лікування хворих, які були ефективними раніше, стають недієвими, і потрібно впроваджувати нові. Тому дуже важливо точно встановити, який саме штам спричинив COVID-19, щоб знати до чого готуватися і як з ним боротися.
На сьогодні всі ПЛР тести (як стандартний, так і терміновий), які проводить ДІЛА для визначення збудника COVID-19, здатні виявляти вірус, навіть в тому випадку, якщо у нього є мутації.
З огляду на ситуацію, що склалася з розповсюдженням мутованих варіантів, ДІЛА впровадила єдине сьогодні на ринку України дослідження, здатне не тільки виявляти вірус, але й ідентифікувати 6 найпоширеніших штамів SARS-CoV-2, в тому числі індійський штам «Дельта», який поширюється найшвидше – Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, РНК RT-ПЛР-якісний, мутації.
По суті, новий ПЛР-тест містить в собі одразу кілька досліджень і в результаті ви отримаєте відповідь на наступні питання:
1. Чи міститься вірус SARS-Cov-2 в зданому біоматеріалі з носоглотки? Результат: позитивний/негативний.
2. У разі позитивного результату дозволяє визначити чи належить виявлений варіант до одного з 10 найбільш поширених мутованих штамів вірусу SARS-COV-2 і вказувати ступінь вірусного навантаження. Результат дослідження містить інформацію про такі варіанти вірусу:
3. Характеристику штаму і короткі рекомендації щодо подальших дій.
Для чого це потрібно? По-перше, це дозволить лікарю ефективно оцінювати стан пацієнта, прогнозувати перебіг і можливі наслідки хвороби, вчасно коригувати лікування і вживати заходів для запобігання небезпечним для життя станам. А по-друге, знання про поширення певних штамів дозволять епідеміологічним службам робити глобальний прогноз щодо епідемічної ситуації в цілому і вчасно реагувати посиленням або послабленням протиепідемічних заходів в тих чи інших регіонах для протидії поширенню інфекції. Прикладом можуть послужити деякі міста Австралії, куди, незважаючи на повну ізоляцію континенту від зовнішнього світу, проник дельта-штам.
За наявними на сьогоднішній день науковими даними, таких відмінностей немає. Орієнтуватися варто на вже наявні дані, але при цьому деякі джерела вказують на зниження кількості скарг на втрату нюху і смаку і збільшення – на шлунково-кишкові розлади.
До найбільш поширених симптомів COVID-19 відносяться:
Менш поширені симптоми, що зустрічаються у деяких пацієнтів:
Важкий перебіг COVID-19 проявляється наступними симптомами:
До інших, менш поширених симптомів відносяться:
Нагадуємо, якщо поряд з появою лихоманки і/або кашлю ви помічаєте у себе утруднення дихання або задишку, біль або відчуття стискання грудної клітини, порушення мови або рухові розлади, вам слід негайно звернутися за медичною допомогою.
Бережіть себе і своїх близьких, дотримуйтесь рекомендацій медичних працівників, користуйтеся засобами індивідуального захисту, вакцинуйтеся – тільки так ми зможемо протистояти інфекції!