Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Креатинін є кінцевим продуктом розпаду креатину, який грає важливу роль в енергетичному обміні м'язової та інших тканин. Його утворення безпосередньо залежить від стану м'язової маси. Креатинін виводиться нирками (виділяється тільки клубочками, і на відміну від сечовини не реабсорбується в ниркових канальцях), тому зниження екскреції креатиніну з сечею і підвищення креатиніну в крові спостерігається у хворих з ураженнями нирок. Добова екскреція креатиніну з сечею залежить від статі, віку, загальної м'язової маси. У поєднанні з креатиніном сироватки крові використовується для розрахунку кліренсу креатиніну, оцінки функції нирок.
Показання для призначення
1. Гострі та хронічні порушення функції нирок. 2. Діабет. 3. Захворювання ендокринних залоз (щитоподібної залози, гіпофізу, надниркових залоз). 4. Вагітність. 5. Зменшення маси м'язів.
Маркер
Маркер оцінки функції нирок (клубочкової фільтації)
Клінічна значущість
Склад показників:
Креатинін в сечі
Одиниця виміру: Мікромоль на літр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
сеча добова
сеча ранкова
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
сеча випадкова
Біоматеріал для дослідження: Сеча випадкова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 хв.
сеча добова
Біоматеріал для дослідження: Сеча добова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год. Коментар: вказати добовий об'єм сечі, в л.
сеча ранкова
Біоматеріал для дослідження: Сеча ранкова. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Прийом нефротоксичних препаратів, аскорбінової кислоти, ацетону, лідокаїну, глюкози, фруктози, ібупрофену
Інтерпретація:
- Часто називається "гіперфільтрація", виявляється при наступних станах: фізичне навантаження, акромегалія, гігантизм, цукровий діабет (до клінічних проявів діабетичної нефропатії), інфекції, гіпотиреоз, м'ясна їжа, збільшений серцевий викид, вагітність, опіки, отруєння окисом вуглецю, підвищений метаболізм, анемії.
- Вказує на зниження швидкості клубочкової фільтрації, виявляється при таких станах: гіпертиреоз, анемії, параліч, м'язова дистрофія, захворювання зі зменшенням м'язової маси (наприклад, нейрогенна атрофія, поліміозит і т.п.), запальні та метаболічні захворювання.