Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
Вірус Епштейн-Барра (EBV)-відноситься до групи герпесвірусів (вірус герпесу IV типу), містить ДНК. Вірус тропний до В-лімфоцитів, що мають поверхневі рецептори до нього. Здатний до тривалого персистування в В-лімфоцитах, епітеліальних клітинах рото і носоглотки. Викликає хвороби імунної системи з розвитком синдромів лімфопроліферації та імунної недостатності. Збудник має опортуністичні та онкогенні властивості. Найбільший тропізм даний вірус проявляє по відношенню до лімфоцитів (особливо В-клітин), моноцитів, макрофагів, нейтрофілів і епітеліоцитів носоглотки, що визначає характер клінічних уражень. Вірус здатний перебувати в латентній, персистуючій реактивованій формі. Інфікування у дорослих людей призводить до інфекційного мононуклеозу, який у більшості хворих супроводжується лихоманкою, інтоксикацією, а також ураженням лімфовузлів (лімфоаденопатією), піднебінних та глоткових мигдаликів. Симптоми можуть спостерігатися до двох тижнів, після чого вірус переходить в приховану форму, при якій він зберігається в клітинах крові - В-лімфоцитах. Реактивація латентного вірусу герпесу 4-го типу в результаті ослаблення імунітету сприяє розвитку раку носоглотки, хвороби Ходжкіна, лімфоми Беркітта і В-клітинної лімфоми. У рідкісних випадках розвивається хронічна інфекція, при якій симптоми можуть зберігатися більше півроку. Молекулярно-генетичне дослідження, що дозволяє кількісно виявити у досліджуваному біоматеріалі ДНК збудника інфекційного мононуклеозу – вірусу Епштейна – Барр
Показання для призначення
• прояви інфекційного мононуклеозу;
• пошук причин ангіни або хронічного тонзиліту;
• диференціальна діагностика хвороб, викликаних герпесвірусами;
• наявність вірусу імунодефіциту людини.
Маркер
Маркер наявності збудника вірусу Епштейн-Барра у досліджуваному БМ.
Клінічна значущість
Виявлення ДНК ВЕБ (EBV) методом ПЛР-найбільш інформативне дослідження у пацієнтів з імунодефіцитом (відсутністьспецифічних антитіл) або з метою виявлення інфікування ВЕБ (EBV) прионкологічних, лімфопроліферативних захворюваннях. Однією з можливих причин переходу гострої ВЕБ-інфекції в хронічну форму є високе вірусне навантаження при гострійінфекції. Мониторинг вірусного навантаження в кровіпри ІМ допоможе спрогнозуватиперехід інфекції в хронічнуформу або розвиток ВЕБ-асоційованої В-клітинноїлімфопроліферації у імунокомпрометованих пацієнтів.
Склад показників:
Вірус Епштейна-Барр EBV, Human herpesvirus 4, ДНК методом REAL TIME ПЛР- кількісн.
Діапазон вимірювань: 5*102 - 109
Одиниця виміру: Міжнародних одиниць на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
зішкріб із внутрішньої поверхні щоки
зішкріб із ротоглотки
сеча
спинномозкова рідина (ліквор )
слина
урогенітальний зішкріб (жіночий)
урогенітальний зішкріб (чоловічий)
інший тип матеріалу
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: цільна ВК/ЕДТА ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Система з ЕДТА без розподільного геля, 2,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
зішкріб із внутрішньої поверхні щоки
Біоматеріал для дослідження: Буккальний зішкребок. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.
зішкріб із ротоглотки
Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із ротоглотки. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.
сеча
Біоматеріал для дослідження: Сеча ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
слина
Біоматеріал для дослідження: Слина. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф без транспортного середовища, 1,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
урогенітальний зішкріб (жіночий)
Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із уретри, цервіксу, вагіни. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.
урогенітальний зішкріб (чоловічий)
Біоматеріал для дослідження: Зішкребок із уретри. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф з транспортним середовищем. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 72 год.
Інтерференція:
- Не виявлена.
- Не виявлена.
Інтерпретація:
- Позитивний результат: наявність ДНК ЕВV в біологічному матеріалі.
- Негативний результат: відсутність ДНК ЕВV в біологічному матеріалі.