Діагностичний напрямок
Оцінка стану вуглеводного обміну
Загальна характеристика
Відповідно до вимог АDA для діагностики цукрового діабету застосовується визначення рівня глюкози у плазмі венозної крові, оцінка рівня глікованого гемоглобіну.
Інсулінорезистентність це стан втрати чутливості м’язової, жирової й печінкової тканин до інсуліну, що проявляється розвитком порушеної толерантності до глюкози та цукрового діабету 2 типу. Інсулінорезистентність провокує розвиток порушень жирового обміну (дисліпідемії), артеріальної гіпертензії, ожиріння, ішемічної хвороби серця. Для визначення рівня інсулінорезистентності застосовується розрахунковий індекс – індекс НОМА.
С-пептид характеризує інсулінпродукуючу функцію підшлункової залози.
Показання для призначення
Диференціальна діагностика цукрового діабету 2 типу
Маркер
НвА1с - Критерій ретроспективної оцінки рівня глікемії.
С-пептид - Маркер оцінки функціональної активності бета-клітин підшлункової залози.
Індекс НОМА-Маркер оцінки інсулінорезистентності
Клінічна значущість
Комплекс призначений для діагностики та моніторингу ефективності лікування цукрового діабету 2 типу, інсулінорезистентності та інсулінпродукуючої функції підшлункової залози.
- Глікований гемоглобін (HbA1c)
- С - пептид
- Глюкоза у венозній крові натще
- Інсулін
- Індекс HOMA (розрахунок)
До складу комплексу входять:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Цільна ВК/ЕДТА HBA1C. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Система з ЕДТА без розподільного геля, 4,0 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/Na-F. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з фторидом натрію, 2,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год. Коментар: при доставці до лабораторії довше, ніж 20 годин, відібрати плазму у 2 епендорфи.
Інтерференція:
- НвА1с - Карбаміліруванний гемоглобін (у пацієнтів з уремією), гідрохлортіазид, індапамид, морфін, пропранолол.
«Хибне підвищення" може бути обумовлено високою концентрацією фетального гемоглобіну HbFМ (гемоглобіну новонароджених). Норма фетального гемогл - НвА1с - «Хибне зниження» має місце при гострих та хронічних геморагіях, а також при станах, пов'язаних зі зменшенням життя еритроцитів (гемолітична анемія або інші гемолітичні хвороби, серповидноклітинна анемія, вагітність, гемоглобінопатії).
С-пептид -С-пептид -Інсулінотерапія.
Індекс НОМА -бета-адреноблокатори, етанол, фуросемід, фенобарбітал, аспарагіназа, кальцитонін, хлорпропамід, циметидін, клофібрат, діазоксид, етакринова кислота, метформін, ніфедипін, фенітоїн.
Інтерпретація:
Підвищення глюкози крові, глікованого гемоглобіну свідчить про предіабет, явний цукровий діабет, підвищення індексу НОМА відповідає підвищенню резистентності до інсуліну і підвищеному ризику розвитку або явному цукровому діабету 2 типу і серцево-судинних захворювань.
- НвА1с -1. Гіпоглікемія.
2. Гемолітична анемія
3. Кровотечі.
4. Переливання крові.
С-пептид - Інсулінзалежний цукровий діабет (1тіпу) Штучна гіпоглікемія внаслідок введення інсуліну, радикальна операція на підшлунковій залозі