Діагностичний напрямок
Оцінка стану імунної системи
Загальна характеристика
Т-активовані лімфоцити з фенотипом CD3 + CD25 +, рецeптор до ІЛ2 CD25 + - маркер ранньої активації. Про функціональний стан Т-лімфоцитів (CD3 +) свідчить кількість експресованих рецепторів до ІЛ2 (CD25 +). При гіперактивних синдромах кількість цих клітин зростає (гострі та хронічні лімфолейкози, тимома, відторгнення трансплантата), крім того, підвищення їх може свідчити про ранню стадії запального процесу. У периферичній крові їх можна виявити в перші три дні хвороби. Зниження числа цих клітин може спостерігатися при вроджених імунодефіцитах, аутоімунних процесах, ВІЛ-інфекції, грибкових та бактеріальних інфекціях, іонізуючій радіації, старінні, отруєнні важкими металами. CD25 - активовані Т-лімфоцити, що стимулюють антитілоутворення і цитотоксичність. Даний показник відображає здатність лімфоцитів до проліферації і диференціювання, характеризує функціональний стан активованих Т-лімфоцитів. Кількість цих клітин зростає при гіперактивності імунітету. Зниження спостерігається при недостатності клітинної ланки імунітету. Pегуляторні Т- клітини відіграють істотну роль у підтримці імунного гомеостазу. Вони можуть пригнічувати активацію, проліферацію та ефекторні функції широкого кола імунокомпетентних клітин, включаючи CD4 + іCD8 + Т-клітини, натуральні кілерні (NK) - і натуральні кілерні Т (NKT) -клітини, В-клітини і антиген-презентуючі клітини. У периферичнії крові комбінація CD4, CD25, CD127 виявляє групу Т-клітин з низькою або відсутньою експресією CD127, яка має високу супрессивну активність з високою експресією FOXP3. CD 127 (IL-7) експресується на тимоцитах, Т- і B-попередниках, зрілих Т-клітинах, моноцитах і деяких інших лімфоїдних і мієлоїдних клітинах. Він відіграє важливу роль у проліферації та диференціюванні зрілих Т-клітин.
Показання для призначення
Визначення відносного змісту регуляторних Т-клітин може допомогти у встановленні причин паталогічного стану, а також допомагає моніторити ефективність лікування. Кількість активованих Т-лімфоцитів зростає при гіперактивності імунітету.
Зниження спостерігається при недостатності клітинної ланки імунітету.
Маркер
Маркер порушень Т-клітинної ланки імунітету
Клінічна значущість
Використовується для моніторініга течії імунної відповіді на рівні з визначенням CD45RA-RO і маркера пізньої активації HLA-DR.
Також важливий для визначення первинних Х-зчеплених комбінованих імунодефіцитів, специфічного дефіциту IL-2R (CD25), визначення септичного стану.
Т-регуляторні клітини відіграють важливу роль у імуносупресії.
Вони регулюють Т-клітинний гомеостаз, запобігають аутоімунним захворюванням, алергії, гіперчутливості, РТПХ, а також забезпечують толерантність після трансплантації. З іншого боку вони знижують протипухлинний імунітет, можуть знижувати імунітет до інфекцій.
Тому їх вивчають в таких областях як аутоімунні захворювання, трансплантаційної імунології, протипухлинній відповіді, іммуногомеостазі.
Склад показників:
Лімфоцити (CD45++CD14-) %
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
T-хелпери (CD45+CD3+CD4+CD8-)
Діапазон вимірювань: до 300x10*9/л
Одиниця виміру: x10*9/л
Референтні значення:
T-хелпери (CD45+CD3+CD4+CD8-) %
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
Активовані Т-хелпери (рання активація)(CD45+CD4+25+)
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
Регуляторні Т-клітини (CD45+CD4+CD25brightCD127neg)
Діапазон вимірювань: до 100
Одиниця виміру: %
Референтні значення:
Лімфоцити (CD45++CD14-)
Діапазон вимірювань: до 300x10*9/л
Одиниця виміру: x10*9/л
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Цільна ВК/Na-He. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з содіум-гепаріном, 4,0 мл. Умови доставки: Температура від 18 до 25 градусів, 24 год.
Інтерпретація:
- Підвищення - різні новоутворення, лімфопроліферативні процеси, інфекційні захворювання.
Підвищення рівня CD25:
• Гіперактивність імунітету при алергічних і аутоімунних захворюваннях.
• Активація реакції відторгнення трансплантата.
• Імунна відповідь на тімусзалежні антигени.
• Гострий період первинної інфекції. - Зниження спостерігається при: • Аутоімунній патології (цукровий діабет 1-го типу, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, аутоімунний тиреоїдит, неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона, міастенія).
• Алергічні захворювання (бронхіальна астма, атопічний дерматит, харчова алергія).
Зниження рівня CD25:
• Вроджені імунодефіцити.
• Тяжкі вірусні інфекції.
• ВІЛ-інфекція, вторинні імунодефіцити.
• Злоякісні пухлини.
• Важкі опіки, великі травми.
• Іонізуюче випромінювання.
• Лікування цитостатиками, імунодепресантами