Діагностичний напрямок
Оцінка стану імунної системи
Загальна характеристика
Сироватковий IgМ становить 5-10% від загальної кількості імуноглобулінів, синтезується зрілими В-лімфоцитами.
IgM - еволюційно найбільш стародавній клас антитіл, переважно забезпечує первинну імунну відповідь.
Період напіврозпаду 4-5 днів. Активують комплемент по класичному шляху.
За своєю структурою є найбільш крупномолекулярними.
Не проходять через плаценту, тому виявлення у новонародженого Ig M-антитіл підтверджує інфікованість самої дитини.
IgM антитіла найбільш ефективно зв'язуються з комплементом, викликають аглютинацію бактерій, нейтралізацію вірусів, відіграють важливу роль в активації фагоцитозу та елімінації збудника з кровоносного русла.
До класу IgM імуноглобулінів відносяться також ізогемагглютініни, ревматоїдний фактор (на ранніх стадіях захворювання), холодові аглютиніни.
Частина IgM продукується локально і відноситься до секреторних.
Виявлення вмісту сироваткового імуноглобуліну М має клінічне і діагностичне значення при: зворотних, хронічних або важких інфекціях, ревматоїдному артриті та аутоімунних захворюваннях, пухлинних захворюваннях, хронічному гепатиті, цирозі печінки, для контролю за лікуванням макроглобулінемії Вальденстрема.
Показання для призначення
1. Рецидивуючі або хронічні бактеріальні інфекції респіраторного тракту (синусити, пневмонії), а також гнійні отити і менінгіти, сепсис.
2. Хронічна діарея, синдром мальабсорбції.
3. Підозра на пренатальні інфекції (дослідження крові з пуповини).
4. Ревматоїдний артрит і аутоімунні захворювання.
5. Пухлинні захворювання.
6. Хронічний гепатит, цироз печінки.
7. Макроглобулінемія Вальденстрема (контроль лікування).
Маркер
Маркер оцінки стану імунної системи («антитіл тривоги», першими реагують на потрапляння в організм антигенів і запускають подальший імунний захист).
Клінічна значущість
Склад показників:
Вміст сироваткового імуноглобуліну M
Діапазон вимірювань: від 0.2
Одиниця виміру: Грам на літр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
капілярна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
капілярна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка КК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Мікровет (сироватка), 500 мкл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Хлорпромазін
- Імунодепресанти, цитостатики, препарати золота, декстран, естрогени, карбамазепін, вальпроєва кислота, іонізуюча радіація, спленектомія, втрата білка при ентеро - і нефропатіях, опіках.
Інтерпретація:
- Гіпер-IgM синдром, множинна мієлома IgМ-типу, безсимптомна моноклональна IgМ гаммапатія, макроглобулінемія Вальденстрема, вірусний гепатит, інфекційний мононуклеоз, гострі та хронічні гнійні інфекції, внутрішньоутробні інфекції у новонароджених (пуповинна кров).
Інтерпретувати рівень імуноглобуліну М доцільно в комплексі з імуноглобулінами інших класів (А, G). - Може спостерігатися як в комплексі із ізниженням інших класів імуноглобулінів та показників імунної системи (хвороба Брутона, загальний варіабельний імунодефіцит, комбіновані імунодефіцити), так і ізольований дефект (селективний дефіцит імуноглобуліну М визначається при рівні нижчому за 0,2 г/л), лімфома, моноклональні (Не IgM) гаммапатіі.