Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Альфа-амілаза або діастаза - гідролітичний фермент, який бере участь у перетравленні вуглеводів їжі (розкладає крохмаль і глікоген до мальтози). Утворюється переважно в слинних залозах та підшлунковій залозі, надходить потім відповідно в порожнину рота або просвіт дванадцятипалої кишки. У сироватці крові виділяють відповідно панкреатичний і слинний ізоферменти амілази. Значно нижчою амілазною активністю володіють також такі органи як яєчники, фалопієві труби, тонкий і товстий кишківник, печінка. Фермент виводиться нирками. Отже, збільшення сироваткової активності амілази призводить до підвищення активності амілази в сечі. Амілаза може утворювати великі за розміром комплекси з імуноглобулінами та іншими білками плазми, тому не проходить через ниркові клубочки, таким чином вміст її в сироватці зростає, а в сечі спостерігається нормальна активність амілази. Оскільки з організму людини цей фермент виводиться в незміненому вигляді нирками, то його концентрація в сечі дозволяє визначити функціональний стан підшлункової залози, за умови, що нирки здорові.
Показання для призначення
1. Патологія підшлункової залози.
2. Захворювання слинних залоз (епідемічний паротит).
3. Муковісцидоз.
4. Гострі абдомінальні болі.
Маркер
Маркер порушень функції підшлункової залози.
Клінічна значущість
Склад показників:
Панкреатична амілаза (сеча)
Діапазон вимірювань: від 5
Одиниця виміру: Одиниць на літр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
сеча
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
сеча
Біоматеріал для дослідження: Сеча. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Не виявлена
- Не виявлена
Інтерпретація:
- Гострий, хронічний, реактивний панкреатит; кіста підшлункової залози; закупорка протоки підшлункової залози (пухлиною, каменем, спайками); макроамілаземія; епідемічний паротит; перфорація порожнистого органа; гострий перитоніт; цукровий діабет (кетоацидоз); захворювання жовчних шляхів (холелітіаз, холецистит ); ниркова недостатність; травма живота; переривання ектопічної вагітності.