Діагностичний напрямок
Запальні захворювання органів малого тазу
Загальна характеристика
Увага! Точність досліджень залежить від дотримання правил підготовки пацієнтом. Перед обстеженням обов'язково ознайомтеся з розділом "Правила підготовки".
Мікози - захворювання, що спричиняються різними видами грибів (патогенними та умовно-патогенними). Потрапляння грибів в організм хазяїна відбувається інгаляційним, аліментарним або транскутанним шляхом. Взначають дві основні групи мікозів - поверхневі та глибокі. При поверхневих мікозах (дерматомікозах, дерматофітіях) патологічний процес локалізується переважно в шкірі та її придатках (волосся, нігті), при глибоких - внутрішні органи та системи (дихальна, травна, сечостатева). Мікози, спричинені дріжджоподібною грибковою флорою - грибкові захворювання, переважно вражаючі шкіру та слизові оболонки, рідше внутрішні органи. Незалежно від особливостей зараження необхідною умовою виникнення захворювання у всіх випадках є наявність передумовних факторів, які сприяють порушенню нормального фізіологічного захисту шкіри та слизових оболонок або знижують загальну реактивність організму, насамперед захворювання, які призводять до розвитку імунодефіциту.
Ураження сечостатевої системи у чоловіків проявляється запаленням статевого члену, можливий кандидозний уретрит та цистит. У жінок розвивається ураження зовнішніх статевих органів та піхви. Без своєчасного лікування мікози приймають хронічний перебіг з рецидивуючим характером.
Дріджоподібні гриби роду Candida найбільш типові представники умовно-патогенної флори. Генетично закладені в них фактори патогенності та вірулентності залишаються прихованими при нормальному функціонуванні організму людини, що є умовою асимптомного, сапрофітного існування цих грибів на слизових оболонках ротової порожнини, шлунково-кишкового тракту та піхви у багатьох здорових людей. Наявність факторів патогенності у грибів роду Candida доведено як клінічними так і експериментальними дослідженнями. Серед багаточисельних видів грибів роду Candida за певних умов найбільшою патогенність та вірулентність має Candida albicans.
Основними збудниками кандидамікозів є С. albicans, C. parapsilosis, C.tropicalis, C. glabrata, C. krusei. Значно рідше виявляють C. lusitaniae, C. guilliermondii, C. rugosa. Незважаючи на те, що найбільш розповсюдженим збудником залишається С. albicans, за останні 15-20 років відмічено збільшення кількості інфекцій, спричинених C.tropicalis,C. parapsilosis, C. glabrata та C. krusei.
Лабораторна діагностика ускладнена тим, що структура грибів значно змінюється в залежності від умов культивування (середовища, температури, доступ повітря), з чим пов'язана здатність грибка переходити від паразитарної форми до сапрофітної. В практичній роботі визначення виду збудника та чутливість до антимікотиків слід проводити у хворих зі всіма варіантами інвазивного кандидозу, тобто при виявленні Candida spp. в будь-якому стерильному в нормі біосубстраті, а також при рецидивуючому перебігу та/або резистентності поверхневого кандидозу до стандартної антимікотичної терапії.
Показання для призначення
1. Підозра на грибкову інфекцію та контроль після лікування.
2.Часта зміна статевих партнерів, секс без бар'єрних контрацептивів, захворювання, які передаються статевим шляхом в анамнезі.
3. Цукровий діабет.
Маркер
Маркер наявності збудника грибкової інфекції в досліджуваному біоматеріалі
Клінічна значущість
• Rhodotorula-rubra/mucilaginosa, minuta, glutin),
• Cryptococcus-laurentii, neoformans, uniguttulatus, albidus, humicola, terreus,
• Trichosporon - asahii, inkin, mucoides,
• Geotrichum - capitatum, klebahnii,
• Kloeckera spp., Pichia angusta, Saccharomyces cerevisiae, Kodamaea ohmeri, Prototheca wickerhamii, Sporobolomyces salmonicolor, Styephanoascus ciferrii.
2.Вибір адекватної антимікотичної котерапїї.
3.Моніторинг лікування
Склад показників:
Бак. посів матеріалу на грибкову флору з визначенням виду та чутливості
Діапазон вимірювань: 103 - 108
Правила підготовки пацієнта
сеча (бак.посів)
харкотиння
жовч
грудне молоко
інший тип матеріалу
секрет передміхурової залози (бак.посів)
урогенітальний мазок (жіночий)
нігті
мазок із вуха
мазок із язика
мазок із носа
мазок із рани
мазок із ока
зішкріб із нігтьової кишені
мазок із ротоглотки
мазок із мигдалин
урогенітальний мазок (чоловічий)
еякулят (бак.посів)
Інтерференція:
- Порушення терміну та умов доставки
- Вживання антимікробних і, особливо, антимікотичних препаратів впливає на достовірність результату.
Інтерпретація:
- Виявлено:
Буде вказано вид та ступінь росту. Результати чутливості до антимікотиків будуть представлені в формі клінічної інтерпретаціі: «чутливий, стійкий , помірно-стійкий», із зазначенням мінімальної інгібуючої концентрації (МІК) кожного антимікотичного препарату, що дозволяє лікарям призначати раціональну терапію, вибрати адекватну дозу препарату. Визначення чутливості до антимікотичних препаратів тільки грибів роду Candida spp. і Cryptococcus spp ! Для інших видів чутливість не визначається (не розроблені критерії оцінки), тому в таких випадках в бланку результата вказується тільки вид в КУО/ тампон/мл. Для штамів Cryptococcus spp. чутливість до вориконазолу та ітраконазолу буде видана тільки в МІК (мг/л). В цьому випадку в бланку результатів навпроти кожного антимікотичного препарату буде вказана ТІЛЬКИ ЦИФРА без S (чутливий), I (помірно-стійкий у) и R (стійкий. )
Не виявлено: в аналізуємому зразку біологічного матеріалу не виявлено дріжджоподібних грибів.