Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Є кінцевим продуктом розпаду креатину, який грає важливу роль в енергетичному обміні м'язової та інших тканин. Концентрація креатиніну в крові залежить від його утворення і виведення. Його утворення безпосередньо залежить від стану м'язової маси. Креатинін видаляється нирками за допомогою клубочкової фільтрації, але, на відміну від сечовини, не реабсорбується. Оскільки на рівень креатиніну впливають стать, раса, маса тіла, характер харчування, наявність запальних захворювань і вік пацієнта, а також з урахуванням того, що його рівень в плазмі крові може залишатися в межах норми навіть при зниженні швидкості клубочкової фільтрації на 50%, рекомендується визначати швидкість клубочкової фільтрації за рівнем цистатіну С (метод має значно більшу чутливість у порівнянні з контролем рівня креатиніну).
Показання для призначення
1. Оцінка видільної функції нирок.
2. Діагностика захворювань нирок і м'язової системи.
Маркер
Маркер порушень видільної функції нирок.
Клінічна значущість
2. Моніторинг реципієнтів ниркового трансплантату.
Склад показників:
Креатинін
Діапазон вимірювань: від 9
Одиниця виміру: Мікромоль на літр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
капілярна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
капілярна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка КК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Мікровет (сироватка), 500 мкл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Нефротоксичні препарати
- Глюкокортикоїди
Інтерпретація:
- Показник харчування зізначним вмістом м'яса (якщо підвищений в крові і в сечі), ниркової недостатності (якщо підвищений тільки в крові). Зневоднення організму, ураження м'язів, фізичне навантаження.
- Зниження м'язової маси, вагітність (І та ІІ триместр), нестача білка в раціоні, тяжкі захворювання печінки.