Діагностичний напрямок
Функціональний стан організму
Загальна характеристика
Білірубін непрямий (вільний, незв'язаний) - це фракція загального білірубіну, що утворюється при розпаді гемвмісних білків (гемоглобін, міоглобін, цитохроми). Є показником патології печінки. Білірубін непрямий визначається як різниця при визначенні білірубіну загального і білірубіну прямого. Дослідження призначають для диференційної діагностики гіпербілірубінемій.
Показання для призначення
1. Діагностика захворювань печінки, жовтяниць, гемолітичної анемії.
2. Оцінка ступеня тяжкості, динаміка і вибір терапії різних жовтяниць.
Маркер
Маркер оцінки функції печінки.
Клінічна значущість
Склад показників:
Білірубін непрямий (iBIL)
Діапазон вимірювань: від 0.1
Одиниця виміру: Мікромоль на літр
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
капілярна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
капілярна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка КК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Мікровет (сироватка), 500 мкл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Аміносаліцилова кислота. Гемоглобін. Леводопа. Ліпемія.
Холестатичні гепатотоксичні препарати. Ліки, що викликають гемоліз. - Амінофеназон. Дія сонячного світла або ультрафіолетових променів на пробу крові.
Інтерпретація:
- Гемолітична (надпечінкова) жовтяниця: розпад еритроцитів і перетворення гемоглобіну, який міститься в них, в білірубін. Паренхіматозна (печінкова) жовтяниця: запалення паренхіми печінки, що провокується вірусами гепатиту, токсинами, в т.ч. алкоголем, гипоксією та аутоімунною агресією.