Діагностичний напрямок
Оцінка стану надниркових залоз
Загальна характеристика
Однією з причин вторинної артеріальної гіпертензії є пухлина феохромоцитома.
Характерні ознаки вторинної артеріальної гіпертензії:
• гіпертензія одразу має більш важкий перебіг- гіпертонія 2 або 3 ступеня, або раптовий розвиток, або у літніх пацієнтів швидко прогресує, або розпочалась у молодому віці (<40 років),
• підвищення артеріального тиску (постійне або кризовий перебіг) не піддається традиційній терапії, спрямованій на нормалізацію тиску.
Серед пацієнтів з ознаками вторинної артеріальної гіпертензії обстеження щодо феохромоцитоми показано, коли на фоні підвищеного тиску повторюються напади пітливості, головного болю, тривоги, серцебиття.
Крок 1. Дослідити катехоламіни у добовій сечі (тому що в крові впродовж доби концентрація катехоламінів значно змінюється під впливом емоційного та фізичного навантаження).
Крок 2. Дослідити катехоламіни у плазмі, якщо отримано сумнівні або негативні результати дослідження сечі, або при гіпертонічних кризах, які повторюються через значні проміжки часу, або в період виражених клінічних симптомів.
Важливо! Якщо гіпертензія не постійна, а кризова, визначення рівня катехоламінів доцільно проводити в період підвищення артеріального тиску.
Показання для призначення
В комплексі обстежень для диференційної діагностики феохромоцитоми як причини вторинної артеріальної гіпертензії.
Маркер
Маркер феохромоцитоми.
Клінічна значущість
Скринінг феохромоцитоми.
- Адреналін (у добовій сечі)
- Норадреналін (у добовій сечі)
До складу комплексу входять:
Правила підготовки пацієнта
сеча добова
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
сеча добова
Біоматеріал для дослідження: Сеча добова з консервантом. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, 30-40 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: відібрати сечу з консервантом у три епендорфи (близько 1 мл у кожний), заморозити. Умови доставки: Температура -20 градусів, 72 год.
Інтерпретація:
Для феохромоцитом наднирникового походження характерним є підвищення рівня і адреналіну, і норадреналіну, а позанаднирникові пухлини, зазвичай, продукують тільки норадреналін.