Діагностичний напрямок
Патоморфологічна діагностика
Загальна характеристика
В області голови та шиї сконцентрована значна частина лімфоїдної тканини. Злоякісні пухлини цієї зони найчастіше метастазують лімфогенним шляхом у лімфовузли шиї. Метастази в лімфовузли шиї можуть бути не лише на боці ураження пухлиною, а й двосторонні. За наявності ризику поширення раку в лімфовузли шиї проводиться операція шийна лімфодиссекція (видалення лімфовузлів в області шиї), з подальшим їх гістологічним дослідженням.
Тазова лімфаденектомія є поширеною операцією у гінекологічній онкології. Тазова лімфодисекція проводиться при всіх видах гінекологічних злоякісних новоутворень для оцінки поширеності захворювання та полегшення подальшого планування лікування. У більшості досліджень вивчається лімфатичне поширення, прогностичне та терапевтичне значення лімфатичних вузлів.
Злоякісні пухлини сечовивідних шляхів першочергово метастазують лімфогенно в регіональні лімфовузли, саме тому, більшість радикальних операцій супроводжує лімфодисекція ( видалення колекторів регіональних лімфовузлів). Гістологічне дослідження видалених лімфатичних вузлів дозволяє простадіювати пухлинний процес, від якого залежатиме тактика ведення пацієнта
Врахування особливостей лімфовідтоку з органів, має безцінне значення в онкологічній практиці, оскільки радикальність оперативного лікування залежатиме від гістологічного дослідження лімфатичних вузлів та виявлення в них метастазів пухлини. Саме тому, лімфодисекція, як вид оперативного втручання,є сопутньою операцією до більшості основних оперативних втручань з приводу раку легень. Плануючи верхню лобектомію, обов'язково виконують лімфодисекцію трахеобронхіальних лімфатичних вузлів, при нижній лобектомії обов'язковою є лімфодисекція біфуркаційних лімфатичних вузлів. Гістологічне дослідження лімфовузлів під час операції лобектомії та виявлення в них метастатичного враження , дозволяє змінити план операції на користь пульмонектомії.
Показання для призначення
1.Виявлення метастазів у лімфатичні вузли під час попередньої операції.
2.Ознаки екстраорганної інвазії пухлини (в м'язову тканину), високий рівень злоякісності пухлини, підозра на екстраорганну інвазію.3.Підозра на можливе метастазування пухлини в лімфатичні вузли 4.Визначення ступеня поширеності пухлинного процесу по шляхам лімфовідтоку.
Маркер
Виявлення характерних гістологічних ознак. Морфологічні ознаки патологічного процесу в лімфатичних вузлах. Маркер морфологічних ознак вторинного враження лімфатичних вузлів.
Клінічна значущість
Виявлення метастазів у лімфатичних вузлах. Диференційна діагностика патологічного процесу в тканинах лімфатичних вузлів за морфологічними ознаками.
Склад показників:
Гістологічне дослідження
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
зразок тканини
Біоматеріал для дослідження: зразок тканини. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Ємність з формаліном, формалін має повністю покривати зразок. Умови доставки: Температура від 9 до 25 градусів, 7 дн.
Інтерференція:
Гістологічне дослідження V категорії складності
Інтерференція між морфологічними ознаками доброякісного та злоякісного процесу в тканинах лімфатичних вузлів,
Інтерпретація:
Патогістологічний висновок згідно з гістологічною класифікацією пухлин ВООЗ. Кодування за системою ICD (ICD-10 Version:2019, Міжнародна класифікація хвороб), SNOMED CT (Систематизована медична номенклатура - Клінічні терміни)