Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
Вірус Епштейн-Барра (EBV)-відноситься до групи герпесвірусів (вірус герпесу IV типу), містить ДНК. Вірус тропний до В-лімфоцитів, що мають поверхневі рецептори до нього. Здатний до тривалого персистування в В-лімфоцитах, епітеліальних клітинах рото - і носоглотки. Викликає хвороби імунної системи з розвитком синдромів лімфопроліферації та імунної недостатності. Збудник має опортуністичні та онкогенні властивості. Найбільший тропізм даний вірус проявляє по відношенню до лімфоцитів (особливо В-клітин), моноцитів, макрофагів, нейтрофілів і епітеліоцитів носоглотки, що визначає характер клінічних уражень. Вірус здатний перебувати в латентній, персистуючій реактивованій формі. Інфікування у дорослих людей призводить до інфекційного мононуклеозу, який у більшості хворих супроводжується лихоманкою, інтоксикацією, а також ураженням лімфовузлів (лімфоаденопатією), піднебінних та глоткових мигдаликів.
У пацієнтів з симптомами інфекційного мононуклеозу визначення EBNA IgG разом з VCA IgM і IgG використовується для диференціювання стадії одужання від гострої фази інфекційного мононуклеозу. При первинному інфікуванні виявляються одночасно з атитілами класу IgM, але зберігаються довічно. Є свідченням тривалої реплікації вірусу.
Показання для призначення
• Лабораторне підтвердження діагнозу при клінічній підозрі на гострий інфекційний мононуклеоз.
• Оцінка стадії перебігу інфекції, лабораторне підтвердження діагнозу при клініці хронічного активного інфекційного мононуклеозу.
• Діагностика лімфопроліферативних і онкологічних захворювань, зв'язаних з вірусом Епштейн-Барра.
Маркер
Серологічний маркер імунної пам'яті до вірусу Епштейн-Барра.
Клінічна значущість
Діагностика: Гострої стадії первинної інфекції .Недавньої інфекції (менше 6 місяців) .Перенесеної інфекції та хронічної інфекції або її реактивації
Склад показників:
Вірус Епштейна-Барр EBV, Human herpesvirus 4, АТ до капсид. антигена IgG (VCA IgG)
Діапазон вимірювань: 0.1 - 100
Одиниця виміру: S/CO
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Не виявлена.
- Не виявлена.
Інтерпретація:
- Позитивний результат: гостра фаза EBV інфекції, лімфома Беркітта, носоглоткова карцинома.