Діагностичний напрямок
Інфекційне ураження організму
Загальна характеристика
Хвороба Лайма (синоніми: Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз, Lyme disease - англ., la maladie de Lyme - франц., Die Lyme-Krankheit - нім.) - інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, збудниками якого є спірохети комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato, а переносниками - іксодові кліщі.
Захворювання характеризується поліморфізмом клінічних проявів, серед яких найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця, перебігає як у маніфестній, так і в латентній формах, має схильність до рецидивів і хронічного перебігу. Особливе занепокоєння викликає високий відсоток пізніх уражень різних систем і органів через несвоєчасну діагностику, що призводить до хронічних проявів (3,5-10,6% випадків), довготривалої непрацездатності, інвалідизації, а подекуди - і до летальних випадків.
Патогномонічна для хвороби Лайма мігруюча кільцеподібна еритема відсутня більш ніж у половини хворих, і менш ніж половина пацієнтів відмічають факт укусу кліща (частина цих хворих складає не більше 15%).
Етіотропна терапія ранньої стадії допомагає скоротити тривалість хвороби і пов'язаних з нею симптомів: антибіотикотерапія в інкубаційному періоді в ранні терміни (до 5 діб після присмоктування кліща) дозволяє практично у усіх пацієнтів попередити розвиток інфекційного процесу, причому ефективність використання різних антибіотиків приблизно однакова і досить висока (97-98%). Крім того, вона дозволяє запобігти прогресу захворювання і розвитку пізніх, прогностично несприятливих стадій.
Вакцини для профілактики цього захворювання на даний час не існує.
Показання для призначення
1. Визначення можливого інфікування кліща з метою своєчасного діагностування захворювання та проведення профілактики і терапії
2. Визначення наявності і відсотка інфікованості кліщів на досліджуваній території в природних вогнищах і в сезон поширення
Маркер
Маркер наявності спірохети комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato у досліджуваному БМ
Клінічна значущість
Рання діагностика інфікування спірохетами комплексу Borrelia burgdorferi sensu lato
Склад показників:
ПЛР Borrelia burgdorferi Лайм-бореліоз, якісне визначення
Діапазон вимірювань: не застосовується
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
кліщ
сеча
спинномозкова рідина (ліквор )
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: цільна ВК/ЕДТА ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Система з ЕДТА без розподільного геля, 2,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 48 год.
кліщ
Біоматеріал для дослідження: Кліщ. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою, Цілий (не розчавлений) кліщ, або ціле тіло кліща без голови. ПреА обробка перед транспортуванням: Цілий кліщ, бажано живий (мертвий - можливо) у стерильному пластиковому контейнері, зволожений (для підтримання вологості додати у контейнер клаптик марлевої серветки, змочений у кипяченій воді). Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 48 год. Коментар: час доставки вказано з моменту видалення кліща.
сеча
Біоматеріал для дослідження: сеча ПЛР. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Стерильний контейнер з кришкою. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
спинномозкова рідина (ліквор )
Біоматеріал для дослідження: ліквор (спинномозкова рідина). Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Епендорф без транспортного середовища, 0,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: зберігати у холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерпретація:
Позитивний результат: інфікованість досліджуваного кліща Borrelia burgdorferi
Негативний результат:
відсутність інфікованості досліджуваного кліща Borrelia burgdorferi