Діагностичний напрямок
Оцінка системи гемостазу
Загальна характеристика
Гомоцистеїн (Гц) - метаболіт незамінної амінокислоти метіонін, що надходить в організм з продуктами тваринного походження (м'ясо, молоко, яйця та ін.). Бере участь в синтезі ряду білків. Для перетворення та виведення гомоцистеїну необхідні ферменти з коферментами у вигляді вітамінів В12, В6, фолієвої кислоти. Протягом життя рівень Гц в крові поступово підвищується, більш високі рівні у чоловіків пов'язані з більшою м'язовою масою.
В результаті окислення гомоцистеїну утворюється велика кількість вільних радикалів, що ушкоджують клітини ендотелію. Порушуються численні ендотеліальні функції, активуються процеси тромбоутворення.
Високий рівень гомоцистеїну - найважливіший фактор у розвитку атеросклерозу і тромбозу; характеризує ризик розвитку хвороби Альцгеймера, старечого недоумства; супроводжує судинні ускладнення цукрового діабету. Гіпергомоцистеїнемія розглядається як можлива причина патології вагітності (спонтанні аборти, прееклампсія, еклампсія, венозна тромбоемболія).
Підвищені концентрації гомоцистеїну в позаклітинному просторі є цитотоксичними.
Показання для призначення
1. Діагностика та оцінка ризику розвитку атеросклерозу, серцево-судинних захворювань, тромбоваскулярной патології.
2. Оцінка ризику розвитку патології вагітності.
3. Діагностика гомоцистинурії.
Маркер
Маркер порушень фолатного циклу (гіпергомоцистеїнемії) як основи пошкодження інтими судин.
Клінічна значущість
2. Обстеження пацієнтів з підозрою спадкового порушення метаболізму метіоніну, включаючи: недостатність цистатіонін-бета-синтази (гомоцистинурія) і дефіцит метілентетрагідрофолатредуктази (MTHFR) і її термолабільних варіантів: недостатність метіонін-синтази, порушення метаболізму кобаламіну.
Склад показників:
Гомоцистеїн
Діапазон вимірювань: 2 - 500
Одиниця виміру: Мікромоль на літр
Референтні значення:
11-14 помірний ризик ССЗ 15-29 високий ризик ССЗ >29 дуже високий ризик ССЗ
11-14 помірний ризик ССЗ 15-29 високий ризик ССЗ >29 дуже високий ризик ССЗ Вагітні: І триместр <5.6 II триместр <4.3 III триместр <3.3
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Плазма ВК/ЕДТА/Г. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з ЕДТА з розподільним гелем, 5,0 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Дефіцит у раціоні вітамінів В6 і В12, фолієвої кислоти, куріння, алкоголізм, вживання кави, прийом циклоспорину, карбамазепіну, фенітоїну, закису азоту, сульфасалазину, метотрексату.
Інтерпретація:
- ІХС, тромбози, синдром ендотеліальної дисфункції.
Генетичні дефекти ферментів, що беруть участь у метаболізмі гомоцистеїну, ниркова недостатність, псоріаз, хронічна ниркова недостатність, гіпотиреоз, В12- дефіцитна анемія, деякі види карцином (рак молочної залози, яєчників, підшлункової залози), гострий лімфобластний лейкоз. - Розсіяний склероз.