Діагностичний напрямок
Маркери алергії
Загальна характеристика
Еозинофільний катіонний білок (ЕКБ) є специфічним маркером активності еозинофілів. Він секретується в кров сенсибілізованими еозинофілами при алергічних і запальних реакціях. Його вміст у крові корелює з виразністю алергічних реакцій. Підвищена концентрація EКБ не завжди вказуює на розвиток алергічного процесу, тому що спостерігається і при неалергічних захворюваннях, таких як бактеріальний синусит, новоутворення нирок, інфекції, спричинені респіраторно-синцитіальним вірусом. Результат дослідження слід оцінювати разом з даними додаткових лабораторних та інструментальних досліджень. ЕКБ має цитотоксичну активність по відношенню до різних клітин і мікроорганізмів, що проявляється в перфоруванні мембран клітин-мішеней. EКБ може мати негативні ефекти в організмі: нейротоксичність (посилює свербіж у пацієнтів з АД), викликає загибель епітелію бронхів, збільшує секрецію бронхами слизу, має токсичну дію на міокард.
Показання для призначення
1) Бронхіальна астма (БА): - оцінка ступеню важкості захворювання, - прогноз астматичного нападу при сезонної астмі, - контроль ГКС-терапії, що проводиться. 2) Оцінка інтенсивності еозинофільного запалення при паразитарних і аутоімунних захворюваннях. 3) Діагностика DRESS-синдрому (непереносимість медикаментозних препаратів). 4) Діагностика еозинофільного запалення слизової кишечника. 5) Диф. діагностика між гиперреактивностю бронхів та бронхіальною астмою.
Маркер
Маркер інтенсивності алергічного (еозинофільного) запалення.
Клінічна значущість
Склад показників:
Еозинофільний катіонний білок (ЕКБ)
Діапазон вимірювань: 0.2 - 2000
Одиниця виміру: Нанограм на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифуговану пробірку зберігати в холодильнику. Умови доставки: Температура від 2 до 8 градусів, 24 год.
Інтерференція:
- Прийом аспірину і доксицикліну може супроводжуватися еозинофілією і підвищенням рівня еозинофільного катіонного білка.
Інтерпретація:
- Бронхіальна астма; атопічний дерматит; алергічний риніт, кон'юнктивіт, отит; харчова алергія; гіпереозинофільний синдром; паразитози (зокрема, гельмінтози); важка бактеріальна інфекція; аутоімунні захворювання, асоційовані з еозинофільним запаленням; стани, пов'язані з активацією еозинофілів (ідіопатична еозинофілія, реактивна еозинофілія при злоякісних новоутвореннях та ін.); синдром Чарга-Стросса (алергічний гранулематозно-некротизуючий васкуліт); DRESS-синдром.
- Не має клінічного значення.