Діагностичний напрямок
Обстеження вагітних
Загальна характеристика
Білок, який в нормі під час вагітності синтезується клітинами жовточного мішка, з 5-го тижня вагітності – печінкою плоду. Виділяється в амніотичну рідину з сечею, потім всмоктується через плідні оболонки в кров вагітної. В крові матері починає визначатись с 10 тижня та постійно зростає до 25 тижня вагітності, а потім поступово знижується. Протягом першого року АФП знижується до показників дорослої людини. Як маркер патології плода використовується у 14-21,5 тижнів вагітності (оптимально 16-18 тижнів).
Показання для призначення
1. Акушерство: пренатальний скринінг ризику вроджених аномалій плоду (дефект нервової трубки, синдром Дауна)
2. Онкологія:
-діагностика первинної гепатоцелюлярної карциноми, злоякісних пухлин яєчок, трофобластичних пухлин, хоріонепітеліоми та моніторинг їх лікування.
-скринінгові дослідження пацієнтів групи ризику (пацієнти з цирозом печінки, хронічним HBs – позитивним гепатитом або у пацієнтів з дефіцитом альфа1-антітрипсина).
Маркер
Маркер патології плоду в ІІ триместрі вагітності.
В онкології - маркер первинного раку печінки, герміногенних пухлин.
Клінічна значущість
2. В онкології: діагностика і моніторинг гепатоцеллюлярної карциноми; герміногенних пухлин (в поєднанні с ХГЛ).
Склад показників:
Альфа-фетопротеїн (АФП)
Діапазон вимірювань: 0.2 - 60000
Одиниця виміру: Міжнародних одиниць на мілілітр
Референтні значення:
Правила підготовки пацієнта
венозна кров
Правила доставки біоматеріалів до лабораторії
венозна кров
Біоматеріал для дослідження: Сироватка ВК. Тип пробірки, об’єм БМ в пробірці: Вакутейнер з розподільним гелем, 3,5 мл. ПреА обробка перед транспортуванням: центрифугувати пробірку. Умови доставки: Температура від 2 до 25 градусів, 24 год. Коментар: вказати термін вагітності.
Інтерференція:
- Не виявлена
- Не виявлена
Інтерпретація:
- Дефекти розвитку нервової трубки, черевної стінки плоду, багатоплідна вагітність, похибка в визначенні терміну вагітності, генетична недостатність метилтетрагидрофолатредуктази у вагітної.
Первинна гепатоцелюлярна карцинома, метастази в печінку, у 50-70% хворих с тератобластомами яєчок та яєчників, у невеликого відсотка хворих з раком підшлункової залози, шлунку, товстого кішківника, легень, у 5-10% хворих з цирозом або гепатитом, алкогольним ураженням печінки. - Хромосомні аномалії (синдром Дауна, Едвардса, Сміт-Лемлі-Опітца).
Цукровий діабет у матері (інсулінзалежний).