Центр громадського здоров’я МОЗ України інформує: січень – місяць обізнаності про здоров’я щитоподібної залози.
Гормони щитоподібної залози потрібні для нормального функціонування практично всіх органів та систем. А нормальне функціонування щитоподібної залози, в свою чергу, залежить від надходження достатньої кількості йоду в організм, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів (1).
Україна входить до переліку країн з недостатнім споживанням йоду. Тож, як уникнути йододефіциту?
За рекомендацією ВООЗ для уникнення йододефіциту слід споживати йодовану сіль, але в кількості не більше, ніж 5 г на добу. Також слід включати в раціон (1):
Норми споживання йоду в Україні (1). Добова потреба залежить від віку:
При прийнятті рішення щодо призначення препаратів йоду, лікарю слід пам’ятати - йод потрапляє в організм через шлунково-кишковий тракт, всмоктується неорганічний йод в тонкій кишці, накопичується у щитоподібній залозі, слинних та грудних залозах, шлунку.
Показники вмісту неорганічного йоду у сироватці крові: 0,1 - 0,5 мкг/дл.
Вимірювання рівня йоду в крові для кожного конкретного пацієнта наразі є проблематичним, натомість дослідження йоду в сечі використовується для епідеміологічних досліджень (5).
Враховуючи, що наслідки передозування йоду для стану здоров’я не менш важкі, аніж наслідки йододефіциту, в жодному разі не можна вживати калію йодид «про всяк випадок», без показань та попереднього обстеження. Для вирішення клінічної задачі «Оцінка рівня йодного насичення організму» експерти ДІЛА надають лікарям сучасні алгоритми обстеження пацієнта та призначення препаратів калію йодиду.