Періоди активного росту дитини, що супроводжуються прискоренням метаболізму вітаміну D зі швидким вичерпанням його запасів в організмі сприяють формуванню вітамін D-дефіцитного стану.
Клінічні ознаки дефіциту вітаміну D залежать від віку дитини:
В медичному гайді Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland наведено огляд міжнародних керівництв та вказано рекомендації щодо додавання вітаміну D:
1. Новонароджені, народжені в строк та немовлята 0-6 місяців 400 МО/добу з перших днів життя, незалежно від способу годування;
2. Передчасно народжені на ≤32 тижні вагітності:
- починати прийом препаратів у дозі 800 МО/добу з перших днів життя (якщо можливе ентеральне харчування) незалежно від способу годування;
- прийом препаратів проводити під контролем рівня 25 (ОН) D, як під час госпіталізації (перший контроль після 4 тижнів прийому препарату), так і в умовах амбулаторного лікування;
- при досягненні загальної дози 1000 МО/добу (поєднання добавок та дієти), існує ризик передозування вітаміну D, особливо у новонароджених із масою тіла при народженні < 1000 г.
3. Передчасно народженіна 33-36 тижні вагітності: 400 МО/добу з перших днів життя, незалежно від способу годування. Немає необхідності регулярно досліджувати концентрацію 25 (OH) D. Прийом препаратів під контролем концентрації 25 (ОH) D слід проводити у дітей групи ризику (парентеральне харчування> 2 тижнів, кетоконазол > 2 тижнів, протисудомне лікування, холестаз та вага при народженні < 1500г
4. 6-12 місяців: 400-600 МО/добу, залежно від добової кількості вітаміну D, що приймається з їжею
5. 1-10 років: у здорових дітей, що засмагають з непокритими передпліччями та ногами протягом принаймні 15 хв між 10:00 та 15:00 без сонцезахисного крему в період з травня по вересень, добавки не є необхідними, але можуть бути рекомендовані, застосування безпечне.
6. Підлітки 11-18 років: у здорових підлітків, що засмагають з непокритими передпліччями та ногами протягом принаймні 15 хв між 10:00 та 15:00 без сонцезахисного крему в період з травня по вересень, добавки не є необхідними, тим не менше можуть бути рекомендовані, застосування безпечне. Якщо вищезазначені поради щодо інсоляції не виконуються, варто приймати вітамін D 800–2000 МО на добу, залежно від маси тіла та вживання вітаміну D з продуктами харчування протягом року.
Натомість педіатрами України ухвалено профілактичну дозу вітаміну D для дітей до 3 років 1000 МО/добу, яку слід застосовувати всім здоровим дітям від другого місяця життя до 3 років щодня, за винятком трьох місяців літа.
Враховуючи можливість передозування вітаміну D і різну індивідуальну чутливість до нього, з 2020 р. встановлено нові вимоги до вмісту вітаміну D у молочних сумішах для дітей першого року життя. Установлено, що верхня межа тривалого застосування вітаміну D становить:
Визнаним критерієм оцінювання екзогенної забезпеченості вітаміном D є дослідження рівня 25(ОН)D3 у крові.
При прийнятті рішення щодо застосування препаратів вітаміну D та при моніторингу терапії слід керуватись наступними показниками.
Даруйте своїм пацієнтам подвійну вигоду на комплексні рішення від ДІЛА. Для того, щоб ваш пацієнт отримав знижку на дослідження:
За необхідності, після курсу лікування чи профілактики, призначте пацієнтові повторне дослідження рівня вітаміну Д через 3-6 місяців.
Джерела: