Вітамін D не тільки підтримує кальцієво-фосфорний гомеостаз, проліферацію та диференціацію клітин кісток, їх ріст та мінералізацію. Рецептор вітаміну D (VDR) виявлено в ядрах і на клітинних мембранах майже усіх органів і тканин, включаючи репродуктивну систему.
Нині численні епідеміологічні дослідження демонструють високу поширеність D-дефіциту. А враховуючи значний вплив D-дефіциту на розвиток порушень статевої функції, слід обговорити, якими можуть бути його наслідки:
В гінекологічній практиці регламентовано наступні кроки щодо ведення жінок з D-дефіцитом:
Під час вагітності не рекомендований підвищений прийом вітаміну D відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 9 серпня 2022 року №1437 «Стандарти медичної допомоги «Нормальна вагітність», доцільним є збільшення дози враховуючи підвищену потребу. Розділ наказу «Зміст першого допологового візиту (до 12 тижнів)» включає пункт «Запропонувати дослідження на дефіцит вітаміну D лише за наявності відповідних показань», що дозволить вибрати оптимальну дозу холекальциферолу.
Здоровим дорослим та невагітним:
Для профілактики та лікування дефіциту вітаміну D рекомендований пероральний прийом за зручним для пацієнта режимом (щодня, щотижня):
Лікування дефіциту вітаміну D слід розпочинати при рівні 25(OH)D у крові < 50 нмоль/л і проводити протягом 4–12 тижнів залежно від його тяжкості та інших факторів ризику до досягнення цільового рівня 75–125 нмоль/л з подальшим використанням для підтримки оптимального статусу вітаміну D дози 800–2000 МО/д.
При недостатності вітаміну D (25(OH)D (< 75 нмоль/л) рішення про додаткове призначення вітаміну D слід приймати індивідуально залежно від потреби швидкої корекції дефіциту вітаміну D та інших показань.
За відсутності станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, з діагностованим D- дефіцитом, його лікування розпочинати з 4000–7000 МО/д.
За наявності станів, які впливають на метаболізм вітаміну D для лікування D-дефіциту рекомендовані дози до 10 000 МО/д.
Жінкам з остеопорозом і його ускладненнями перед початком антиостеопоротичної терапії рекомендовано визначення рівня 25(OH)D у крові. Це допоможе запобігти її неефективності та підвищити профіль безпечності. При виявленні дефіциту вітаміну D рекомендована його корекція, при нормальному рівні слід приймати вітамін D у дозі 800–2000 МО/д у поєднанні з кальцієм (1000 мг/д елементарного кальцію) протягом усього курсу антиостеопоротичного лікування.
Жінкам з підвищеним ризиком падінь чи переломів: (за українською версією FRAX) рекомендований прийом 800–2000 МО/д вітаміну D протягом року.
Активні метаболіти вітаміну D (1α,25-дигідроксивітамін D (1α,25(OH)2 D) не рекомендовані для лікування дефіциту вітаміну D особам без захворювань і станів, які впливають на метаболізм вітаміну D, проте рекомендовані хворим із хронічним гіпопаратиреозом чи кістково-мінеральними порушеннями, пов’язаними з хронічною хворобою нирок (ХХН).
Даруйте своїм пацієнтам подвійну вигоду на комплексні рішення від ДІЛА. Для того, щоб ваш пацієнт отримав знижку на дослідження:
За необхідності, після курсу лікування чи профілактики, призначте пацієнтові повторне дослідження рівня вітаміну Д через 3-6 місяців.
Джерела
1. 2023 Діагностика, профілактика та лікування дефіциту вітаміну D у дорослих: Kонсенсус українських експертів 2023 https://www.mdpi.com/2072-6643/16/2/270
2. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 9 серпня 2022 року №1437 «Стандарти медичної допомоги «Нормальна вагітність»
3. 2022 Керівництво з профілактики та лікування остеопорозу https://link.springer.com/article/10.1007/s00198-021-05900-y