З 20 грудня компанія ДІЛА впровадила інновацію – золотий стандарт діагностики феохромоцитоми - дослідження «Вільні метоксіаміни (метанефрин, норметанефрин) у плазмі» методом Liquid Phase Chromatography/Mass Spectrometry (рідинна хроматографія/масспектрометрія).
Дослідження вільних метоксіамінів - метанефрину та норметанефрину в плазмі даним методом рекомендується міжнародними протоколами для:
1) скринінгу та діагностики феохромоцитоми
2) післяопераційного контролю радикальності хірургічного видалення феохромоцитоми
3) моніторингу рецидива феохромоцитоми
4) диференційної діагностики феохромоцитоми/парагангліоми
5) диференційної діагностики гіпертензивних станів
Найбільш специфічним клінічним проявом феохромоцитоми є артеріальна гіпертензія (постійна або з нападами гіпертонічних кризів). Клініка нападу подібна до «панічної атаки» - з'являються почуття страху, занепокоєння, тремтіння, озноб, блідість шкіри, головний біль, біль за грудиною, біль в ділянці серця, прискорене серцебиття, порушення ритму серця (яке хворий оцінює як відчуття раптового «провалу»). Також можуть бути нудота, блювота, підвищення температури тіла, пітливість, сухість у роті. Поява всіх перерахованих симптомів не є обов'язковою, вони можуть варіювати. Характерним є різке підвищення артеріального тиску.
Важливими перевагами нового дослідження є:
1) надзвичайно висока чутливість (≥ 97%) методики, яка дозволяє достовірно виключити/підтвердити феохромоцитому та диференціювати вид пухлини (феохромоцитома/парагангліома), що забезпечить прийняття лікарем вірного рішення щодо тактики лікування
2) комфортність обстеження в запланований пацієнтом день (без необхідності очікування гіпертензивного кризу для обстеження), тому що процес утворення вільних метоксіамінів у пухлині є постійним і не залежить від наявності/відсутності кризу.
Недотримання умов підготовки впливає на результат. Тому рекомендується звернутися до фахівця для виключення факторів, що впливають на точність результату. Детальну інформацію про правила підготовки нададуть спеціалісти Єдиної інформаційної служби за телефоном 0 800 606 777.
1. Pheochromocytoma and paraganglioma: an endocrine society clinical practice guideline, 2014. Adrenal-Sparing Surgery Better for Pheochromocytoma. European Congress of Endocrinology
2. Adrenal-Sparing Surgery Better for Pheochromocytoma. European Congress of Endocrinology 2015. May 18, 2015
3. Наказ МОЗ України від 24.05.2012 №384, «Уніфікований клінічний протокол первинної, екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги АГ», 2012